دیپلماسی کرزی این بار در روسیه ادامه می یابد

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، خبرنگاران: حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان پس از سفر به هند و چین این بار دیپلماسی پنهان خود را با سفر به مسکو با مقامات روسیه ادامه خواهد داد.

دیپلماسی کرزی این بار در روسیه ادامه می یابد

به گزارش دفتر منطقه ای وبلاگ سطح دیتا، حامد کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان پس از دعوت رسمی الکساندر مانتیسکی سفیر روسیه در کابل، قرار است در ماه ژوئن سالجاری به مسکو سفر کند.

این دعوتنامه از سوی ایگور ایوانوف وزیر امور خارجه سابق و رئیس موسسه مطالعاتی موسوم به شورای روابط بین الملل روسیه صادر و توسط سفیر روسیه در کابل به حامد کرزی تحویل شده است.

بر اساس این دعوتنامه قرار است حامد کرزی در ماه ژوئن سالجاری میلادی به مسکو سفر کند.

حدود دو ماه قبل نیز حامد کرزی، رئیس جمهور سابق افغانستان با ضمیر کابلوف کننده ویژه روسیه در امور افغانستان و پاکستان و الکساندر مانتیتسکی سفیر این کشور در کابل، دیدار و گفت وگو کرده بود.

ضمیر کابلوف در این دیدار ضمن اعلام پیام دوستی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، به کرزی، بر تعهد مسکو بر حمایت از افغانستان تأکید کرد.

حامد کرزی در این دیدار با اشاره به روابط دیرینه روسیه و افغانستان، خواستار گسترش بیش از پیش همکاری های دوجانبه در عرصه های اقتصادی، علمی و فرهنگی شده بود.

رئیس جمهور سابق افغانستان ضمن تقاضا از کننده ویژه روسیه برای حمایت از فرایند صلح افغانستان برای برقراری امنیت پایدار در این کشور، گفت: کابل و مسکو باید تلاش هایشان برای مقابله و نابودی تهدیدات امنیتی مشترک را هماهنگ کنند.

همچنین خاطرنشان می شود که حامد کرزی در آبان و آذرماه سال 1393 پس از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی افغانستان به هند و سپس چین سفر کرد.

برخی از کارشناسان در افغانستان می گویند که حامد کرزی باوجود مشاوره به اشرف غنی رئیس جمهور جدید افغانستان و تمایل وی به نزدیکی به پاکستان با انجام این سفرها به دنبال اقناع کشورهای منطقه برای رد این سیاست حکومت وحدت ملی افغانستان است.

این کارشناسان معتقدند که اگرچه کرزی از حکومت در این کشور کنار رفته اما هنوز نفوذ خود را در کشورهای منطقه از جمله چین و هند دارد.

پ

منبع: تسنیم

به "دیپلماسی کرزی این بار در روسیه ادامه می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلماسی کرزی این بار در روسیه ادامه می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید