چه کسی کشتی طوفان زده وزارت کشاورزی را به ساحل می رساند؟

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، چند ماهی است که حدس برای سکانداری وزارت جهاد کشاورزی بدون هیچ نتیجه ای ادامه دارد.

چه کسی کشتی طوفان زده وزارت کشاورزی را به ساحل می رساند؟

به گزارش ، یکشنبه 3 آذر 98 بود که استعفای محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم و دوازدهم به عنوان تیتر اول رسانه های داخلی قرار گرفت؛ در ساعات اولیه این خبر حدس و گمان هایی برای دلیل استعفای او منتشر شد، اما حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور بر تمام شایعات خاتمه داد و در توضیحات خود اظهار داشت که دلیل اصلی این استعفا تنها کسالت جسمانی حجتی بوده است.

اما ماجرا به همین جا ختم نشد و امیری در گفت وگویی اظهار کرد که حجتی از شش ماهه پیش به دلیل کسالت جسمی چند بار از رئیس جمهور درخواست استعفا داده بود، ولی روحانی با توجه به موفقیت های کاری او در این وزارت خانه با استعفایش موافقت نکرده است و از او خواست تا به کارش ادامه دهد، اما حجتی با تشدید کسالت جسمانی بر استعفایش اصرار کرد و رئیس جمهور هم آن در نهایت با این موضوع موافقت کرد.

با قبول استعفای حجتی از سوی حسن روحانی، عصر روز دوشنبه 4 آذر 98 رئیس جمهور با صدور حکمی عباس کشاورز را به عنوان سرپرست وزارت جهاد کشاورزی منصوب کرد. کشاورز که از سال 92 در معاونت وزارت جهاد کشاورزی در امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی فعالیت داشته، حالا به عنوان ستون اصلی این وزارت خانه معرفی شده است.

مدتی قبل رئیس جمهور با استعفای سه وزیر کابینه خود یعنی وزارت بهداشت و درمان، وزارت کار و رفاه اجتماعی و وزارت راه و شهرسازی موافقت و برای این وزارتخانه ها تا مشخص وزیر جدید سرپست منصوب کرد، سرپرستان این وزارتخانه همواره حضور فعال در تمام جلسات هیئت وزیران داشتند و همواره پاسخگوی فعالیت و اقدامات وزارت خانه های محوله داشتند، در حالی که کشاورز سرپرست فعلی وزارت جهاد و کشاورزی آنچنان حضور پررنگی در جلسات مهم هیئت وزیران نداشته است و همچنان علت آن مشخص نیست.

طبق قانون، دولت می تواند به مدت 3 ماه سرپرستی را برای وزارتخانه های که وزیر آن استعفا کرده یا مجلس رای اعتماد خود را از او پس گرفته است، انتخاب کند و پس از گذشت مدت 3 ماه، دولت موظف است یا مدت زمان سرپرستی را تمدید و یا وزیر پیشنهادی خود را به مجلس شورای اسلامی معرفی کند؛ در ادامه پس از معرفی، جلسه رأی اعتماد در صحن علنی مجلس برگزار می شود و نمایندگان نظرات موافق و مخالف خود را ارائه می دهند؛ سپس درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی تصمیم گیری می شود.

حدس ها برای انتصاب وزیر جدید وزارت جهاد کشاورزی نشان می دهد که سرپرست فعلی این وزارتخانه، به عنوان وزیر پیشنهادی دولت به مجلس ارائه خواهد شد؛ عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ، اظهار داشت که احتمال دارد آقای عباس کشاورز به عنوان وزیر جهاد کشاورزی از سوی دولت به مجلس معرفی شود؛ چرا که تا به امروز در جلسات دولت و مجلس به غیر از آقای کشاورز نام فرد دیگری برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی معرفی نشده است.

همچنین او با اعتقاد بر اینکه دولت برای اولین بار می خواهد برای این حوزه فردی را انتخاب کند که با بخش کشاورزی هماهنگ تر بوده و شناخت بیشتری دارد، اظهار داشت که اگر این اتفاق بیفتد می توانیم امیدوار باشیم که در بخش کشاورزی اتفاق های بسیار خوبی بیفتد.

افزون بر این حبیب الله نیکزادی پناه عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی هم ، با اشاره به خاتمه مدت حکم عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی معتقد است که آقای کشاورز شخصی کارآزموده و متخصص است و فعالیت خود فعالیت خود را در وزارت جهاد و کشاورزی از کار کارشناسی آغاز کرده است؛ همچنین او توانایی اداره این وزارتخانه را دارد، زیرا به این حوزه و کار های مربوط به آن آشنایی دارد.

با وجود اینکه همچنان چند روزی به خاتمه سرپرستی آقای کشاورز و انتخاب وزیر دیگر از سوی دولت برای این وزاتخانه باقی مانده، اما امید است که دولت هم اینبار وزیری خبره و پاسخگو را برای این وزارتخانه منصوب کند تا شاهد رشد چشمگیرتر این حوزه در کشور باشیم.

گزارش از معصومه جعفری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "چه کسی کشتی طوفان زده وزارت کشاورزی را به ساحل می رساند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی کشتی طوفان زده وزارت کشاورزی را به ساحل می رساند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید