عمر مفید ماسک ها چقدر است؟ ، توصیه های مهم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، یک متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه کروناویروس از 2 ساعت تا 9 روز می تواند روی سطوح باقی بماند، گفت: مردم باید سعی کنند از حضور بی دلیل در اماکن شلوغ و پرتردد خودداری کنند.

عمر مفید ماسک ها چقدر است؟ ، توصیه های مهم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا

به گزارش وبلاگ سطح دیتا به نقل از ایسنا، دکتر مسعود مردانی، عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا با اشاره به اینکه تا 80 درصد عفونت کروناویروس بی علامت است، گفت: در 20 درصد موارد علامت بیماری آشکار می شود که 2.5 درصد افراد مبتلا دچار علائم شدید شده و 13درصد از آن 2.5درصد ممکن است جان خود را از دست بدهند.

وی با بیان اینکه شدت آلودگی ویروس به شدت بالا است در عین حال بر لزوم رعایت نکات بهداشتی تاکید کرد و افزود: دوره آلوده کنندگی از زمان آغاز علائم کروناویروس آغاز شده و تا سرانجام دوره بیماری می تواند همراه بیمار باشد. این ویروس از 2 ساعت تا 9 روز می تواند روی سطوح بماند به همین دلیل رعایت نکات بهداشتی از ضروری ترین مسائل است.

این متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه اکنون به دلیل ترس از ابتلا به کروناویروس، مراجعه بی دلیل به مراکز درمانی و بیمارستان ها افزایش یافته است، اظهار کرد: این موضوع به دلیل استرسی است که افراد جامعه متحمل می شوند. مردم باید بدانند میان سرماخوردگی و ابتلا به کروناویروس تفاوت هایی وجود دارد و تنها کسانی می توانند مشکوک به کروناویروس باشند که علائم ویروسی در دستگاه تنفسی فوقانی خود، تب بالا و طولانی مدت دارند.

مردانی گفت: افراد مبتلا به بیماری های شبه آنفلوآنزا بهتر است در منزل استراحت کرده و از حضور در اماکن عمومی و دست دادن و روبوسی کردن با سایر افراد خودداری کنند. وی ادامه داد: حرارت می تواند ویروس را از بین ببرد به همین دلیل مردم می توانند بدون نگرانی به شرطی که بدون واسطه نان را از نانوایی خریداری کنند، اقدام به تهیه و مصرف نان کنند.

وی با بیان اینکه حضور در مکان هایی که تجمعات انسانی وجود دارد توصیه نمی شود، افزود: در شرایط خاصی مانند حالا شاید لازم باشد افراد از حضور در باشگاه ها و استخرهای شلوع، آرایشگاه ها و... خودداری کنند و تردد با وسایل نقلیه همگانی در صورت لزوم صورت گیرد. رعایت این نکات می تواند به حفظ سلامت آنها کمک کند.

وی همچنین استفاده از ماسک را برای تمام مردم ضروری ندانست و گفت: به مردم توصیه می کنیم اقدام به خرید تعداد بالای ماسک و ذخیره سازی آن نکنند؛ در حال حاضر کارخانه های تولید ماسک در سه شیفت در حال فعالیت هستند تا مسئله ای برای تامین آن به وجود نیاید. عمر مفید ماسک های یک لایه حدود 2 تا 3 ساعت است و عمر مفید ماسک های فیلتردار n95 بین 8تا 12 ساعت است البته، این نوع ماسک بهتر است توسط کسانی مصرف شود که با افراد دارای علامت بیماری سر و کار دارند.

رئیس کمیته کشوری آنفلوآنزا، پرستاران و کادر درمانی را در خط مقدم مقابله با کروناویروس خواند و شرح داد: در کشور چین 1700 نفر از کادر درمانی به کروناویروس مبتلا شدند و در کشور خودمان نیز یک پزشک به دلیل ابتلا به بیماری جان خود را از دست داده است؛ از این رو تهیه وسایل حفاظت شخصی برای این عزیزان در بیمارستان ها از نکات حائز اهمیت است.

وی همچنین به مردم توصیه کرد که از مراجعه غیرضروری به دندانپزشکی خودداری کنند.

مردانی همچنین تبادل پول کاغذی را راهی برای انتقال بیماری ها خواند و شرح داد: بهتر است از کارت های عابربانک استفاده کنیم و فروشندگان نیز به طور مکرر اقدام به ضدعفونی کردن دستگاه های کارتخوان خود کنند.

این متخصص بیمای های عفونی در خصوص انجام آزمایش های تشخیصی کروناویروس، گفت: لزومی ندارد همه افراد این تست هارا انجام دهند. 80 میلیون نفر در ایران زندگی می کنند آیا این امکان وجود دارد که همه تست تشخیصی دهند؟

وی که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می کرد، در سرانجام سخنان خود تاکید کرد: بهتر است از ورود مواد غذایی از کشورهای آلوده خودداری کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "عمر مفید ماسک ها چقدر است؟ ، توصیه های مهم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمر مفید ماسک ها چقدر است؟ ، توصیه های مهم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید