جزئیات درخواست کمک نفتکش ایرانی از مراجع دریایی منطقه

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، سازمان بنادر و دریانوردی با رد برخی ادعاها مبنی بر قصد کمک به نفتکش ایرانی Sabiti در زمان حادثه تاکید کرد: هیچ مرجع دریایی منطقه ای به درخواست کمک نفتکش ایرانی در زمان حادثه پاسخ نداد و سازمان بنادر و دریانوردی، این مساله را خلاف عرف و تعهدات بین المللی و همچنین اصول انسان محبت آمیز تلقی می کند.

جزئیات درخواست کمک نفتکش ایرانی از مراجع دریایی منطقه

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، در خصوص حملات تروریستی به کشتی MT Sabiti تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران و برخی ادعاها مبنی بر قصد کمک به این نفتکش در زمان حادثه، معاونت دریایی سازمان بنادر و دریانوردی موارد زیر را برای شفاف سازی حادثه و تنویر افکار عمومی اظهار داشت:

1- کشتی MT Sabiti در تاریخ 11 اکتبر 2019 در جهت دریای مدیترانه در دو نوبت در ساعت های 01:30 و 01:50 GMT در دریای سرخ و در 60 مایلی سواحل عربستان (بندر جده) از طریق اصابت احتمالاً دو فروند موشک مورد حمله تروریستی قرار می گیرد. در نتیجه این حمله، دو مخزن کشتی صدمه دیده، موجب خروج نفت خام به دریا می شود و کشتی در شرایط نامتعادل قرار می گیرد.

2-کشتی از طریق سه تجهیز ابتدا از ساعت 05:11 الی 07:20 GMT روی کانال های MF ،HF و SAT-C و VHF برای 16 مرتبه پیام اعلام اضطرار را مخابره می کند. با توجه به عدم دریافت هرگونه پاسخ از مراکز نجات دریایی منطقه، مجدداً در ساعت 08:20 GMT از طریق ارسال ایمیل به مرکز هماهنگی نجات دریایی جده، مصر و سودان اعلام می کند که کشتی مورد حمله از سوی به احتمال قوی دو فروند موشک قرار گرفته و صدمه دیده است. به علاوه، کشتی به سمت راست انحراف یافته است و بار آن در حال خروج به دریاست و از این رو، درخواست کمک فوری کرده است. همچنین در ساعت 05:55 GMT، مرکز هماهنگی نجات دریایی بندرعباس، موضوع را از طریق تماس تلفنی به مرکز هماهنگی نجات دریایی جده اعلام می کند که پاسخ جده مبنی بر بزرگ نمایی شرکت ملی نفتکش ایران و عدم تایید پیام اضطرار را دریافت می کند و قول بررسی و پاسخ مجدد داده می شود.

3- در ساعت 07:30 GMT، مرکز هماهنگی نجات دریایی جده مجدداً اعلام بی اطلاعی می کند.

4- در ساعت 10:00 دو فروند بالگرد، از روی ناو جنگی در نزدیکی کشتی به سوی آن به پرواز در آمده و پس از انجام گشت، در ساعت 10:10 مجدداً به کشتی جنگی ملحق شده است.

5- در این فاصله، از طرق متعدد از کشتی و مرکز هماهنگی نجات دریایی بندرعباس، اطلاع رسانی لازم مطابق با مقررات بین المللی به مرکز هماهنگی نجات دریایی جده صورت می گیرد که متاسفانه علیرغم تاکید مقررات بین المللی دریانوردی و نیاز کشتی به کمک مبرم جهت برقراری تعادل، هیچ گونه اقدامی در منطقه صورت نپذیرفته است.

سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع دریایی ذیصلاح جمهوری اسلامی ایران، این مساله را خلاف عرف و تعهدات بین المللی و همچنین اصول انسان محبت آمیز تلقی می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جزئیات درخواست کمک نفتکش ایرانی از مراجع دریایی منطقه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات درخواست کمک نفتکش ایرانی از مراجع دریایی منطقه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید