مهمانی که این روزها موقع دیدارش است

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، خبرنگاران/هرمزگان شهریور به پایان رسیده و مهر فرارسید، همه منتظر مهمانی هستند که این روزها موقع دیدارش است، فصلی که تا چشم کار می کند لنج ها را می بیند که در طلب مهمان صف کشیده اند و سر از پا نمی شناسند.

مهمانی که این روزها موقع دیدارش است

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، میگو مهمانی که بیش از 45 روز وعده دیدار با وی نیست پس از بامداد تا شامگاه به دیدار می شتابند و از وی دل سیری نیست. هنگام رهاسازی نخستین تور با دلهره و اضطراب همراه است که در دل تک تک جاشوها پدیدار است و بار دیگر دستان پرتوان به کار می افتند تا نصیب خود و مرغان دریا را از آبی دریا بیرون کشند. با نزدیک شدن تور هیجان و اشتیاق افزون می شود و همه در بالا کشیدن تور یاری می کنند تا نخستین صید را زودتر ببینند. تور بالا می آید و جاشوها صید را نظاره می کنند.

سپاس خدا را که تور اول بهره ای درخور داشته است. پس از هر صید نوبت جدا کردن میگو از سایر آبزیان است تا میگوهای حساس به گرما فاسد و خراب نشوند و انسان ها هم نشینی آبزیان دیگر با میگوها را به جدایی تبدیل می کنند و مرغان دریا ثمره خود را از هم نشینی با انسان ها کسب می کنند، ثمره ای که کمتر موجوداتی از این هم نشینان بهره می برند.

میگوها با آب شیرین شسته می شود تا پوششی از یخ آن ها را از فساد ناشی از گرما دور کند. میگو را یارای تحمل نیست و باید آن را هرچه زودتر به بازار برساند تا خود را به مشتریان بنماید. بخش عمده ای از میگوها در بازار ماهی فروشان بندرعباس و قشم به فروش می رسد و نیاز سایر شهرستان های کشور تأمین می شود.

میگو یکی از غذاهای مرغوب در بین مردمان سراسر جهان است که به شکل های متفاوتی سرو می شود و بر سر سفره ها قرار می گیرد، همچون میگو سوخاری، که یکی از محبوب ترین و وسوسه انگیزترین غذاهای موجود در جهان است! چراکه علاوه بر شکل ظاهری و مزه لذیذی که دارد، دارای فواید فراوانی نیز است.استان هرمزگان با فعالیت بیش از 30هزار نفر صیاد در حوزه صید آبزیان رتبه نخست صید و صیادی کشور را به خود اختصاص داده است.

میگو گونه ای از سخت پوستان آبزی است که در بیشتر آب های جهان ازجمله آب شور و آب شیرین یافت می شود. میگو یک منبع غذایی برای موجودات دریایی به شمار می رود و مقاومت بالایی در برابر مواد سمی در مناطق آلوده دارد.

یکی از فعالان صنعت پرورش میگو، صید تقریباً انحصاری میگوی مولد، وجود مراکز تکثیر، واحدهای تولید خوراک میگو، صنایع فرآوری و بسته بندی و همچنین پنج هزار هکتار مزرعه پرورش میگو به عنوان سرمایه های موجود استان هرمزگان درزمینهٔ داشتن چرخه کامل صنعت پرورش میگو نام برد.

رضا شریفی در گفت وگو با وبلاگ سطح دیتا، افزود: هرمزگان ازلحاظ داشتن اقلیم مناسب به عنوان یکی از بهترین و سالم ترین (ازلحاظ بیماری سفیدک میگو) مناطق برای استقرار زنجیره کامل پرورش و تولید میگو و همچنین ماهی در قفس است.

وی از دستاوردهای مدیریتی و علمی شیلات به عنوان متولی اصلی کار، وجود استادان صاحب نظر درزمینهٔ تولید و پرورش انواع آبزیان به خصوص با گرایش میگو، بخش خصوصی توانمند با بیش از دو دهه فعالیت و تجربه اندوزی همراه با کسب علم و فن آوری روز به عنوان پشتوانه ای محکم برای فعالیت های شیلاتی با گرایش پرورش میگو نام برد که بخشی از آن ها به هرمزگان اختصاص دارد.

شریفی افزود: استفاده از تجربه دیگر کشورها با دعوت از کارشناسان ارشد آن ها در مراکز آموزش کاربردی (علمی - کاربردی) و حتی اعزام دانشجویان دوره دکترا و پرورش دهندگان تجربی به آن کشورها می تواند یاری بزرگی به گسترش این صنعت در هرمزگان باشد.

این فعال صنعتی وجود مولدین عاری از بیماری و آلوده نشدن مزارع پرورشی این استان در دو دهه گذشته به بیماری لکه سفید میگو از دیگر مزیت های استان درزمینهٔ توسعه این صنعت است که با استفاده از گونه وانامی می توان در سال دو نوبت نسبت به پرورش و برداشت میگو اقدام کرد.

این کارشناس ارشد آبزی پروری از نبود حتی علائم بیماری لکه سفید در مزارع پرورش میگوی هرمزگان به عنوان یکی از امتیازهای مهم این استان درزمینهٔ بهداشت و جلوگیری از ورود این بیماری نام برد که سرایت آن در دهه گذشته به مزارع بوشهر، خوزستان و حتی چابهار ضرر و زیان های فراوان و حتی جبران ناپذیری به پرورش دهندگان میگو در این استان ها وارد آورد.

گوی وانامی به عنوان یکی از بهترین گونه های در حال پرورش در کشورهای دارای این صنعت و همچنین ایران نام برد و بیان نمود: با توجه به اقلیم حاکم بر مناطق ساحلی هرمزگان در هرسال می توان دو نوبت درزمینهٔ تولید و عرضه آن به بازار مصرف اقدام کرد.

رئیس گروه بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان شیلات هرمزگان بابیان اینکه حدود 80 درصد میگوی پرورشی هرمزگان جنبه صادراتی دارد، اظهار کرد: با محاسبه میانگین قیمت یعنی هر کیلوگرم پنج دلار می توان میزان ارزآوری این محصول را در سال به 50 میلیون دلار افزایش داد.

امانی زاده میزان صادرات میگوی پرورشی هرمزگان را بالغ بر 10 میلیون دلار دانست و مطرح نمود: با توجه به وجود بازارهای جدید به ویژه روسیه چشم انداز مناسبی در پیش روی پرورش دهندگان و صادرکنندگان این آبزی در هرمزگان قرار گرفته است.

این مسئول در اداره کل شیلات هرمزگان گفت: توسعه صادرات و کسب بازارهای جدید نیازمند امکانات و راهکارهای متعددی ازجمله حضور در نمایشگاه های مطرح بین المللی و حتی جهانی آبزیان است.

رئیس گروه بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان شیلات هرمزگان، گفت: هرچند رتبه دوم صادرات میگو بعد از بوشهر به این استان اختصاص دارد، اما مدیران واحدهای فرآوری و بسته بندی توان مالی لازم را به منظور شرکت در نمایشگاه های آبزیان ندارند.

به گفته امانی زاده، حضور نداشتن هیئت های تجاری با موضوع میگوی پرورشی در این نمایشگاه ها نه تنها موجب از دست رفتن بازارهای صادراتی می شود بلکه دور ماندن صنایع فرآوری از جدیدترین روش های متداول و مشتری پسند درزمینهٔ بسته بندی این محصول را به دنبال دارد.

بر اساس اطلاعات برخی از کشورها ازجمله امارات متحده عربی و اسپانیا با واردات میگوی پرورشی ایران و بسته بندی های کیفی تر و بازارپسند مجدداً آن ها را باقیمت های گزاف تر به دیگر کشورها صادر می کنند.

رئیس گروه بهبود کیفیت ، فرآوری و توسعه بازار آبزیان شیلات هرمزگان در سرانجام گفت: در صورت پرداخت حداقل نیمی از هزینه های لازم به خصوص حق وردی از سوی دولت ، هرساله تعداد بیشتری از شرکت های فرآوری ، بسته بندی و صادراتی میگو می توانند با حضور در نمایشگاه های بین المللی آبزیان درزمینهٔ شناسایی مشتریان جدیدتر اقدام و از تجربه شرکت های بسته بندی و فرآوری نیز در ایران استفاده کنند.

سال گذشته 18 هزار تن میگو در کشور به دست آمد که نزدیک به 95 درصد آن به ارزش 56 میلیون دلار به کشورهای عربی و اروپایی صادر شد و بقیه به مصرف داخلی رسید. میگوی باکیفیت ایرانی به بیش از 20 کشور جهان مانند ویتنام، امارات، تایلند، مالزی، چین و اسپانیا صادر می شود که هر یک قطب تولید میگو در منطقه خود به شمار می روند.کویت، مصر، لبنان، ایتالیا، فرانسه و انگلیس از دیگر واردکنندگان میگوی ایران هستند.

سید پرویزمحبی شنبه در مراسم آغاز صید میگو در آب های هرمزگان افزود: بر اساس اعلام این پژوهشکده، میزان مجاز قابل برداشت (TAC) برای میگوهای درشت 830 تن و برای میگوهای ریز 350 تن محاسبه شده است.

مدیرکل شیلات هرمزگان بیان نمود: در فصل صید میگو تنها شناورهای کلاس لنج صیادی میگو گیر مجاز به فعالیت صید میگو هستند و تعدادی از شناورهای کلاس قایق را نیز به عنوان شناورهای جمع کننده صید در این فصل در کنار شناورهای لنج هستند.

وی بابیان اینکه رعایت این فصل زمانی با همکاری صیادان نقش مهمی در حفظ منابع آبزیان برای نسل آینده و صید پایدار خواهد داشت، شرح داد: با توجه به صدمه های جبران ناپذیری که تورهای صید نامرئی(منوفیلامنت) به منابع آبزی و حتی اکوسیستم آبزیان وارد می کنند، استفاده از این نوع تورها به صورت زیرآبی برای تمامی فصول ممنوع است.

محبی از صیادان خواست تا بیش ازپیش بایگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان همکاری کنند و اداره کل شیلات استان در مدیریت هرچه بهتر این مهم را یاری کنند.

علی رغم برخی از تصورات مردم که بر این باور می باشند که میگوهای پرورشی و دریایی جنوب ازنظر طعم و مزه تفاوت زیادی دارند، اما اکثر آن ها باتجربه کردن و خوردن انواع غذاهای دریایی که در آن ها از میگو استفاده شده است و در شرایط یکسانی درست شده اند، پی می برند که این موضوع تلقینی بیش نیست، چراکه تفاوت چندانی میان پرورش و تکثیر میگوهای دریایی و پرورشی جنوب وجود ندارد که بخواهد بروی مزه آن ها نیز تأثیرگذار باشد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان بابیان اینکه این اتحادیه همچنان پیشتاز است از بررسی ویژه موانع و مسائل بخش تولید و فروش در داخل و خارج از کشور توسط هیئت مدیره جدید خبر داد.

مهرداد بازرگان در گفت وگو با وبلاگ سطح دیتا، اظهار کرد: استان هرمزگان به عنوان استانی ساحلی از آن لحاظ دارای اهمیت است که درصد بالایی از مردم استان از طریق دریا ارتزاق می کنند.

وی افزود: این اتحادیه از دی ماه 91 رسماً فعالیت خود را آغاز کرد و با توجه به اهمیت کار این تعاونی خیلی زود توانست جایگاه خود را جلسات استانی پیدا کند.

بازرگان با بیان اینکه اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان توانست به عنوان نخستین اتحادیه در اتاق ایران به ثبت برسد، بیان نمود: این اتحادیه در تمام جلسات مربوط به بخش شیلات و آبزیان جایگاه تثبیت شده ای دارد.

وی بابیان اینکه اتحادیه به معنای واقعی یعنی همبستگی و وفاق، تأکید کرد: اینکه یک اتحادیه بتواند به درستی از منابعی که در اختیار دارد، استفاده کند به درک جایگاه واقعی اتحادیه و همدلی اعضا بستگی دارد.

این مسئول افزود: تمام دست اندرکاران در امر فرآوری و بسته بندی می توانند در این اتحادیه عضو شوند و امید است در دور جدید تعداد اعضا افزایش چشمگیری یابد.

بازرگان شرح داد: اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان آبزیان باید به اتحادیه ملی نزدیک شود و قطعاً در دور دوم باتجربه ای که دوره قبل اندوخته ایم و تلاش مستمر این مهم محقق می شود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بندرعباس تقویت جایگاه اتحادیه در راستای پیشبرد اهداف، جذب نیرو برای دبیرخانه، راه اندازی بانک اطلاعاتی جامع برای بخش شیلات، بررسی موانع و مسائل در بخش تولید و فروش در داخل و خارج، برگزاری دوره های آموزشی و ... ازجمله پیشنهادها و برنامه هایی مطرح نمود که هیئت مدیره جدید باید بر روی آن ها تمرکز کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان نمود: تولید محور اصلی پیشرفت و توسعه است و افزایش تولید، باعث افزایش اشتغال و درآمد ملی و افزایش صادرات و واردات است، ازاین رو با توجه به اهمیت زیاد صادرات، دولت باید بستری مناسب برای اجرای این مهم فراهم کند.

بازرگان افزایش صادرات را منوط به معافیت های مالیاتی، اعطای تسهیلات، رفع مسائل مربوط به گمرک و سیاست های حمایتی دولت از صادرکنندگان و سرمایه گذاران مطرح نمود.

گزارش از: امیرحسین طالبی، خبرنگار وبلاگ سطح دیتا، منطقه خلیج فارس

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مهمانی که این روزها موقع دیدارش است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمانی که این روزها موقع دیدارش است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید