6 اقدام ساده در مقابله با کرونا

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، زندگی در دوران همه گیری ویروس SARS-CoV-2 می تواند بسیار استرس زا باشد. آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-19 همچنان رو به افزایش است و به نظر نمی رسد حداقل طی چند ماه آینده دارو یا واکسنی برای آن وارد بازار گردد.

6 اقدام ساده در مقابله با کرونا

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، عصر ایران به نقل از ایزی هلث آپشنز نوشت: این احتمال وجود دارد که هر یک از ما به بیماری کووید-19 مبتلا شویم و حتی بعضی افراد بدون نشان دادن هیچ علائمی می توانند به ویروس آلوده بوده و حتی آن را به دیگران انتقال دهند. با این وجود، بعضی اقدامات ساده روزمره می تواند خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد.

شستشوی منظم دست ها

این اقدامی بسیار ساده اما بسیار موثر در پیشگیری از ابتلا به بیماری است. شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون حداقل به مدت 20 ثانیه، به ویژه پیش از غذا خوردن، لمس صورت، یا پس از بازگشت به خانه از اهمیت ویژه ای برای پرهیز از ابتلا به بیماری کووید-19 برخوردار است.

همچنین، تعویض منظم حوله هایی که برای خشک کردن دست ها استفاده می شوند برای پیشگیری از انتقال آلودگی اهمیت دارد. هر روز حوله های خود را جایگزین نموده و حوله های کثیف را با آب داغ و یک ماده پاک نماینده مانند صابون یا پودر لباسشویی بشویید.

اگر به آب و صابون دسترسی ندارید، از محصولات ضدعفونی نماینده دست برای از بین بردن میکروب ها بهره ببرید.

حفظ رطوبت پوست

شستشوی منظم دست ها با آب و صابون یا استفاده از محصولات ضدعفونی نماینده دست اگرچه می تواند خطر تماس با کروناویروس جدید را کاهش دهد اما می تواند به خشکی پوست یا حتی بروز ترک در آن منجر گردد. اگرچه احتمال بیشتری دارد ویروس به وسیله سیستم تنفسی وارد بدن گردد اما تخریب لایه دفاعی پوست نیز ممکن است جهت را برای نفوذ ویروس به بدن هموار کند. بر همین اساس است که افزون بر تمرکز بر شستشوی دست ها باید به حفظ رطوبت آنها نیز توجه ویژه ای داشته باشید.

پاکسازی جواهرات

دست های شما تنها چیزهایی نیستند که باید به شستشوی منظم آنها توجه داشته باشید و پاکسازی جواهراتی که استفاده می کنید مانند انگشتر، دستبند، ساعت و اقلام دیگر که می توانند در معرض قطرات آلوده به کروناویروس قرار بگیرند نیز اهمیت دارد. برای این کار می توانید مواردی را که قابل شستشو هستند، با آب و صابون تمیز کنید یا از دستمال های ضدعفونی نماینده برای پاکسازی مواردی مانند ساعت بهره ببرید.

به طور کلی بهتر است در حال حاضر کمتر از جواهرات بهره ببرید زیرا کروناویروس جدید ممکن است تا چند روز روی سطوح فلزی فعال باقی بماند.

ضدعفونی کردن سطوح پر استفاده

بعضی سطوح در خانه یا محل کار وجود دارند که طی روز ممکن است صدها بار آنها را لمس کنید که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- تلفن همراه

- کنترل از راه دور دستگاه های الکتریکی مانند تلویزیون

- کلیدهای برق

- دستگیره های در

- دستگیره یخچال و فریزر

- صفحه کلید و ماوس کامپیوتر

- پیشخوان آشپزخانه

این قبیل سطوح می توانند احتمال انتقال عوامل بیماری زا را افزایش دهند. از این رو، پاکسازی و ضد عفونی کردن منظم آنها اهمیت دارد.

دور انداختن اصولی دستمال های استفاده شده

در حال حاضر، حتی اگر بیمار نیستید بهتر است دستمالی را که هنگام عطسه، سرفه یا فین کردن استفاده نموده اید در جایی قرار نداده و آن را بلافاصله در یک سطل زباله دردار بیندازید و پس از آن دست های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.

پرهیز از لمس صورت

اگر انگشتان شما به کروناویروس جدید آلوده باشند و صورت خود، به ویژه چشم ها، دهان یا بینی را لمس کنید، ویروس جهتی مستقیم برای ورود به بدن شما در اختیار خواهد داشت. اگرچه شاید در حرف ساده به نظر برسد اما لمس نکردن صورت در عمل می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. مطالعات نشان داده اند بعضی افراد صورت خود را در یک ساعت تا 23 بار لمس می نمایند و حتی بعضی متخصصان پزشکی نیز هر دو ساعت تا 19 بار این کار را انجام می دهند.

برای پرهیز از لمس صورت خود می تواند چند ترفند زیر را مد نظر قرار دهید:

یک جعبه دستمال کاغذی در دسترس خود قرار دهید

با این اقدام زمانی که احتیاج به لمس صورت، مانند خارش بینی یا چشم را احساس می کنید، می توانید این کار را به جای انگشتی بدون هیچ محافظ با یک دستمال انجام دهید.

محرک ها را شناسایی کنید

اگر برای کنار زدن موی خود دستتان را به سمت صورت و چشم ها می برید، تغییر مدل مو می تواند به پیشگیری از این کار یاری کند. همچنین، اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید، بهتر است در حال حاضر از عینک به جای آن بهره ببرید.

دست های خود را مشغول نگه دارید

شما می توانید از یک توپ ضد استرس برای مشغول نگه داشتن دست خود و پرهیز از لمس صورت بهره ببرید. البته باید این قبیل اشیا را به فهرست مواردی که باید روزانه ضدعفونی شوند، اضافه کنید.

توجه داشته باشید تا زمانی که دستان شما تمیز و عاری از عوامل بیماری زا باشند، لمس صورت فاجعه بار نخواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "6 اقدام ساده در مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 اقدام ساده در مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید