10 روش برای حل مشکل تار شدن دوربین گوشی اندرویدی

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، اگر مشکل تار شدن دوربین گوشی اندرویدی برای شما هم به وجود آمده، در این مطلب به شما 10 روش برای حل آن را پیشنهاد می کنیم.

10 روش برای حل مشکل تار شدن دوربین گوشی اندرویدی

مشکل تار شدن دوربین گوشی اندرویدی چیست و چرا اتفاق می افتد؟

بسیاری از گوشی های هوشمند این روزها به دوربین هایی مجهز می شوند که حتی با دوربین های DSLR سطح پایین هم رقابت می نمایند. اما با این مقدار کیفیت و دقت، خیلی ناامیدنماینده است تصویری ثبت کنید که در نهایت تار شود. اما نگران نباشید. در این مطلب به آنالیز دلایل این موضوع پرداخته و متناسب با هر کدام، راه چارهی را هم به شما پیشنهاد می کنیم. در این مطلب، گوشی شیائومی به عنوان گوشی اندرویدی نمونه مورد استفاده قرار گرفته است.

1. لنز دوربین را تمیز کنید

گاهی اوقات پیش می آید که لنز دوربین کثیف است. به همین سادگی تصاویر یا ویدیوهایی که ثبت و ضبط می کنید تار می شوند. اگر هم گرد و غبار یا اثر انگشت روی لنز دوربین باشند، باز هم به تار شدن تصاویر منجر می شوند. در نتیجه نخستین کاری که بعد از تار شدن دوربین گوشی اندرویدی خود باید انجام دهید این است که یک پارچه نرم و لطیف مثل پارچه مخصوص پاک کردن شیشه عینک را گرفته و لنز دوربین را خوب تمیز کنید. علاوه بر این ها، پد الکلی هم می تواند گزینه مناسبی برای پاک کردن لنز دوربین باشد. فقط دقت داشته باشید الکل آنقدری نباشد که گوشی کاملا خیس شود. همینکه لنز را مرطوب کند کافی است.

2. از فوکوس دستی بهره ببرید

گاهی اوقات پیش می آید که شما در یک محل شلوغ مشغول به عکاسی هستید. در این طور مواقع سوژه ای که مد نظر شماست ممکن است دائما از محدوده فوکوس خارج شود. در نتیجه دوربین شاید نتواند روی سوژه فوکوس نموده تصویر نهایی هم تار می شود. در این حالت، در واقع فوکوس اتوماتیک است که با مشکل روبرو می شود و راه چاره ساده آن هم این است که به صورت دستی روی آن سوژه فوکوس کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

 • اپلیکیشن دوربین گوشی را باز کنید.
 • روی سوژه ای که می خواهید رویش فوکوس صورت بگیرد، ضربه بزنید.
 • می بینید که یک دایره، مربع یا نقطه روی آن قسمت ظاهر شده و گوشی تحت فرمان شما، روی آن سوژه فوکوس می نماید.

البته در این مرحله باید منتظر بمانید دوربین روی سوژه فوکوس کند و سپس تصویر خود را ثبت کنید. بعلاوه هنگام ضبط ویدیو هم می توانید با ضربه زدن روی بخش خاصی از سوژه، روی آن بخش فوکوس کنید. اگر حتی با این کار هم سوژه تار می شود، قطعا مشکل از چیز دیگری است و باید به سراغ مرحله سوم بروید.

3. قابلیت HDR و حالت های مختلف دوربین را غیر فعال کنید

یکی از کارهایی که می تواند باعث تار شدن تصویر شود، فعال بودن HDR یا حالت های مختلف دوربین است. اگر تا به امروز با حالت HDR عکاسی ننموده اید باید بگوییم این حالت شاید گاهی اوقات رنگ بندی را دچار تغییراتی کند. در نتیجه شاید ممکن است آنطور که مد نظرتان هست، رنگ ها به نمایش در نیایند و اینطور فکر کنید که تصاویر تار هستند. این مشکل بیشتر زمانی رخ می دهد که نور کافی در محیط وجود نداشته باشد یا مثلا سوژه در حرکت باشد.

علاوه بر این ها، اگر از حالت های مختلف دوربین استفاده می کنید هم شاید تصاویری که ثبت می کنید تار شوند. البته حالت های مختلف دوربین مثلا فوق عریض، تله فوتو، بوکه، ماکرو و… نیستند، این ها لنزهای مختلفی هستند که در عکاسی به شما یاری می نمایند. منظور در واقع حالت های مختلف عکاسی از جمله حالت شب، پاناروما و… هستند. برای غیر فعال کردن این حالت ها مسیر زیر را دنبال کنید.

 • اپلیکیشن دوربین را باز کنید.
 • روی گزینه HDR کلیک نموده و آن را خاموش کنید.
 • حالا از منوی مربوط به حالت های عکاسی، گزینه نرمال یا عادی را انتخاب کنید.

حال بار دیگر به ثبت تصویر یا ضبط ویدیو بپردازید و ببینید آیا مشکل حل شده است یا خیر. اگر هم می خواهید HDR را به حالت روشن تغییر دهید کافی است روی آیکون آن در بالای صفحه ضربه بزنید. اگر با انجام این سه کار، باز هم مشکل حل نشد، باید به سراغ روش های دیگری بروید.

4. ریستارت کردن اپلیکیشن دوربین

در یک سری از مواقع، باگ نرم افزاری یا اشکالات موقت می توانند سبب تار شدن دوربین گوشی اندرویدی شوند. در نتیجه شما با تمیز کردن لنز دوربین یا تغییر فوکوس و غیرفعال کردن حالت های مختلف دوربین نمی توانید به نتیجه برسید. برترین راه چاره در این طور مواقع این است که دوربین را ریستارت کنید. برای انجام دادن این کار فقط کافی است کارهای زیر را انجام دهید.

 • تمام برنامه های فعال را ببندید. یعنی روی گزینه مربوط به برنامه های اخیر کلیک نموده و با کلیک روی آیکون X، تمام اپ های فعال را ببندید.
 • حالا اپلیکیشن دوربین را بار دیگر اجرا کنید.

اکنون باید ببینید آیا مشکل تار شدن دوربین گوشی همچنان پابرجاست یا خیر. اگر نبود، پس صد درصد مشکل نرم افزاری است یا باگی وجود داشته که با این کار رفع شده است. در غیر این صورت، روش های دیگر را امتحان کنید.

5. گوشی را ریستارت کنید

ریستارت کردن گوشی معمولا هرگونه مشکل نرم افزاری موقتی که وجود داشته باشد را رفع می نماید. حتی اگر یک باگ معمولی در نتیجه درست کار نکردن یک اپ عملکرد دستگاه را مختل نموده باشد، می توان با ریستارت کردن این مشکل را تا حدودی رفع کرد چون وقتی گوشی را ریستارت می کنید، در واقع تمام اپ ها را مجاب می کنید بسته شوند و این، تمام فعالیت آن ها در پس زمینه را ریشه ای متوقف می نماید. یک بار گوشی را با نگه داشتن کلید پاور و ضربه روی گزینه ریستارت، راه اندازی مجدد کنید و ببینید آیا مشکل حل می شود یا خیر. اگر باز هم شرایط همینطور بود، باید به سراغ روش ششم بروید.

6. فلش را خاموش کنید

در صورتی که فلش روشن باشد، آن هم در شرایطی که اصلا به آن نیازی نیست، ممکن است تصاویر اندکی تار ثبت شوند. البته در شرایط خیلی خاص، نور فلش سبب تاری می شود، در بسیاری از مواقع شاید عکس از کیفیت واقعی به دور باشد یا جزئیاتش را از دست بدهد، اما کم پیش می آید تار شود. با این حال پیشنهاد می کنیم صرفا جهت اطمینان، فلش را یک بار خاموش کنید و ببینید عملکرد دوربین گوشی در این شرایط چگونه است. برای این کار هم کافی است مراحل زیر را دنبال کنید.

 • اپلیکیشن دوربین را باز کنید.
 • روی آیکون فلش در بالای صفحه ضربه بزنید تا فلش خاموش شود.

وقتی فلش را خاموش کردید، به یک محیط با نور مناسب بروید و چند تصویر و ویدیو ثبت و ضبط کنید. ببینید آیا شرایط بهتر شده است یا خیر.

7. گوشی را آپدیت کنید

اگر مشکل تار شدن دوربین در گوشی اندرویدی با شش روش بالا حل نشد، دو راه چاره جلوی شما قرار خواهد داشت. یا اپلیکیشن دوربین را حذف و دوباره نصب کنید، یا اینکه ببینید آیا برای گوشی یا اپلیکیشن دوربین آپدیتی در دسترس واقع شده است یا خیر. برای آپدیت خود گوشی که باید به وسیله منوی تنظیمات اقدام کنید. برای اینکه ببینید آیا برای اپلیکیشن دوربین آپدیتی آمده یا خیر هم کافی است به گوگل پلی سر بزنید. اگر آپدیتی در دسترس بود، قطعا برایتان به نمایش در خواهد آمد.

8. از اپلیکیشن های دیگر بهره ببرید

اگر مشکل تار شدن دوربین گوشی همچنان باقی است، توصیه می شود از یک اپ دوربین دیگر بهره ببرید. بعلاوه می توانید از اپلیکیشنی بهره ببرید که قابلیت استفاده از دوربین را دارد. در این صورت با ثبت یک تصویر ساده می توانید متوجه شوید آیا دوربین گوشی به درستی کار می نماید یا خیر.

اگر دوربین خوب کار کرد، قطعا اپلیکیشن دوربین شما یک مشکل جدی پیدا نموده و اگر حتی در اپ های پیغام رسان هم شرایط به همین شکل بود، احتمالش زیاد است که از لحاظ سخت افزاری، گوشی با مشکل روبرو شده باشد.

9. گوشی را به تنظیمات کارخانه برگردانید

زمانی که دیگر هیچ روشی برای رفع کردن یک مشکل ناشناخته در گوشی به کارمان نمی آید، بازگشت دستگاه به تنظیمات کارخانه می تواند واقعا یاری نماینده باشد. با انجام این کار گویا گوشی را به تازگی از فروشگاه خریداری نموده اید؛ همه چیز کاملا پاک می شود. برای بازگشت گوشی شیائومی به تنظیمات کارخانه مسیر زیر را دنبال کنید.

 • وارد تنظیمات گوشی شوید.
 • روی گزینه About Phone کلیک کنید.
 • روی گزینه Backup & reset ضربه بزنید.
 • در این مرحله Erase all data را انتخاب کنید.
 • Delete all data را انتخاب نموده و روی Next ضربه بزنید.
 • در مرحله آخر با کلیک روی OK، گوشی ریستارت شده و به تنظیمات کارخانه برمی شود.

10. گوشی را در صورت داشتن گارانتی، به شرکت گارانتی نماینده مرجوع کنید

در صورتی که گارانتی گوشی هنوز تمام نشده، می توانید گوشی را با خیال راحت به شرکت گارانتی نماینده ارسال نموده و از آن ها بخواهید شرایط را آنالیز نمایند. اگر دستگاه در طول مدت زمان استفاده در معرض آب قرار نگرفته باشد یا ضربه نخورده باشد، احتمالش زیاد است که گارانتی بدون پرداخت هزینه به شما یاری کند مشکل را رفع کنید. اگر هم گارانتی دستگاه تمام شده، می توانید با مراجعه به فروشگاه های موبایل، گوشی را برای بهبود شرایط، به دست تعمیرکار بسپارید.

حل مشکل تار شدن دوربین گوشی اندرویدی؛ سخن پایانی

در این مطلب به آنالیز 10 روشی پرداختیم که به شما یاری می نمایند مشکل تار شدن دوربین گوشی اندرویدی را رفع کنید. توجه داشته باشید این مشکل زمانی که به خاطر آسیب تماشا دوربین یا به صورت کلی آسیب فیزیکی و سخت افزاری باشد، به سادگی قابل حل نیست و باید حتما به تعمیرکار موبایل جهت رفع کردن مشکل مراجعه کنید. در غیر این صورت بعید به نظر می رسد این 10 روش نتوانند به شما یاریی در این زمینه نمایند.

منبع: Guiding Tech

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 روش برای حل مشکل تار شدن دوربین گوشی اندرویدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش برای حل مشکل تار شدن دوربین گوشی اندرویدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید