کار خودی ها بوده است نه بیگانگان!

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، نحوه ساخته شدن اهرام مصر آن هم بدون جرثقیل، لیفتراک و یا برجی که به ساخته شدن آن یاری کند، تا کنون یکی از عجیب ترین رازهای دنیا بوده است. با این حال گروهی از دانشمندان خاتمه کشف کردند که اهرام مصر چگونه به دست مصریان ساخته شده است.

کار خودی ها بوده است نه بیگانگان!

تینا مزدکی: پیش از این تصور می شد بیگانگان در ساخت این بناهای عجیب و غریب دست دارند و همواره برآورد هایی در خصوص چگونگی نحوه ساخت این اهرام وجود داشت. دانشمندان اما با تمرکز بر روی یک نقاشی دیواری در مقبره Djehutihotep متوجه شدند که این نقاشی یک تکنیک ساختمانی خاص را نشان می دهد.

این نقاشی که قدمتش به حدود 1900 سال قبل از میلاد برمی گردد، 172 مرد را به تصویر می کشد که مجسمه ای را با طناب های متصل از طریق ای مانند سورتمه حرکت می دهند و جلوی این سورتمه دیده می گردد که چیزی مانند آب روی شن ها ریخته می گردد.

بنابراین، فیزیکدانان تصمیم گرفتند این فرآیند را مورد آزمایش قرار دهند، البته نه با ساختن یک هرم دیگر؛ آن ها فقط چنین فرایندی را در مقیاس کوچکتر بازسازی کردند. این تیم کشف کردند که اگر شن خشک باشد، می تواند منجر به ایجاد توده هایی گردد که حرکت اجسام متحرک را دشوارتر می نماید، اما اگر اندازه مناسبی آب اضافه گردد، مایع از تشکیل توده ها جلوگیری می نماید و ماسه را صاف تر می نماید.

اگر از شن و ماسه خشک استفاده گرددد، این فرآیند به خوبی کار نمی نماید، حتی اگر ماسه خیلی مرطوب باشد، بازهم کار نمی نماید. بنابراین اندازه آب در این فرآیند حد معینی دارد.قبل از این کشف، تصور می شد که ریختن آب در نقاشی یک عمل کاملاً تشریفاتی است و نه بخشی کلیدی از روند ساخت.

بر اساس پژوهش های صورت گرفته معین شد که اصطکاک لغزشی روی شن و ماسه با افزودن تنها اندازهی آب، تا حد زیادی کاهش می یابد. این به قدری ساده بود که حتی فیزیکدانان نیز اعتراف کردند که این کشف، آنها را غافلگیر کرد. این که نیروی کشش می تواند تا 50 درصد کاهش یابد بسیار شگفت انگیز است و به این معنی است که مصری ها برای عبور از روی شن خیس در مقایسه با شن خشک تنها به نیمی از نیروی کاری که تا کنون تصور می شد احتیاج داشتند.

در نهایت معین شد که با اندازه مناسب آب، ماسه های مرطوب بیابان تقریباً دو برابر شن های خشک سفت تر هستند و یک سورتمه راحت تر روی شن های سفت بیابان می لغزد، زیرا شن ها مانند ماسه های خشک در مقابل سورتمه انباشته نمی شوند.

منبع: unilad

227323

منبع: خبرآنلاین

به "کار خودی ها بوده است نه بیگانگان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار خودی ها بوده است نه بیگانگان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید