پیشروی برق آسای مقاومت در شمال سوریه؛ مرگ تدریجی رؤیاهای اردوغان

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان:نیروهای مقاومت سوری همچنان به سلسله پیشروی های خود در محور شمالی و همچنین در شمال شرق این کشور ادامه می دهند. این درحالی است که نیروهای ارتش ترکیه قصد داشتند در همان روزهای اول شروع عملیات موسوم به چشمه صلح سیطره خود را بر مناطق مختلف شمال سوریه بسط دهند. با تمامی این ها، ورود قدرتمندانه نیروهای مقاومت به شمال سوریه تمامی معادلات ترکیه را برهم زد.

پیشروی برق آسای مقاومت در شمال سوریه؛ مرگ تدریجی رؤیاهای اردوغان

طی روزهای گذشته نیروهای مقاومت سوری دستاوردهای چشمگیری را در راستا ممانعت از پیشروی های نیروهای ارتش ترکیه محقق ساخته اند. در همین ارتباط، منابع سوری اظهار داشتند که ارتش سویه در مرز با ترکیه در منطقه سوق الهال در شمال شهر کوبانی مستقر شده است. روزنامه الوطن سوریه نیز امروز پنجشنبه گزارش داد که ارتش سوریه پرچم این کشور را در این منطقه به اهتزاز درآوردند.

افزون براین، آخرین اخبار و گزارش های منتشر شده حاکی از آن هستند که نیروهای سوری طی ساعات آینده در مناطق مرزی با ترکیه و عراق هم برای اولین بار از سال 2012 مستقر خواهند شد. صبح امروز نیز خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد: ارتش سوریه پهپاد وابسته به نیروهای ترکیه را در روستای مجیبره در زرکان در حومه ناحیه تل تمر در استان حسکه در شمال شرق سوریه سرنگون نموده است.

درهمین حال، نیروهای ارتش سوریه بر فرودگاه نظامی شهر الطبقه به طور کامل مسلط شده اند. خبرنگار اسپوتنیک در سوریه اظهار داشت: ارتش سوریه امروز یا فردا وارد شهر الطبقه می گردد و این پس از تسلط کامل ارتش سوریه بر فرودگاه نظامی الطبقه است که از سال 2014 تا 2017 تحت کنترل داعش بود و از سال 2017 تحت کنترل نیروهای قسد نهاده شد.

این دستاوردهای گسترده و پیشروی های برق آسای نیروهای مقاومت سوری در شمال سوریه و شمال شرق این کشور در حالی ادامه دارد که منابع روسی از مانع تراشی ائتلاف به اصطلاح بین المللی به سرکردگی آمریکا در راستا حرکت نیروهای سوری خبر می دهند. در همین ارتباط، روز گذشته رسانه های روسی اظهار داشتند: ارتش سوریه در پل قره قوزاق بر روی رود فرات است و جنگنده های ائتلاف آمریکایی مانع از حرکت آنها به سوی عین العرب می شوند.

این در حالی است که شبکه الجزیره هم گزارش داد: هشت خودرو نظامی آمریکایی در آنسوی پلس قره قوزاق در حومه شرقی منبج مستقر شده اند تا مانع از حرکت نیروهای ارتش سوریه به کوبانی در شرق فرات شوند. پل قره قوزاق در 25 کیلومتری شهر کوبانی قرار گرفته است و به همین دلیل است که ایالات متحده آمریکا تمام کوشش خود را به کار بسته تا از پیشروی های مقاومت در آنجا ممانعت به عمل آورد.

بر اساس آنچه که گفته شد به نظر می رسد که سلسله پیشروی های گسترده و برق آسای نیروهای مقاومت سوری در شمال سوریه و شمال شرق این کشور موجب شده است تا رؤیاهای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در شمال سوریه به تدریج بر باد برود. این درحالی است که اردوغان پیش از شروع عملیات موسوم به چشمه صلح تصور می کرد که می تواند در طول چند روز مناطق مختلف شمال سوریه را تحت سیطره خود درآورد.

همزمان با تداوم عملیات های نیروهای مقاومت سوری، رهبران سوریه نیز تهدیدات خود علیه نیروهای متجاوز ترکیه را تشدید نموده اند تا نشان دهند در مسأله دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی خود در مقابل متجاوزان، جدی هستند. در همین ارتباط، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه امروز پنجشنبه با فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق دیدار و مصاحبه کرد. وی در این دیدار تأکید کرد: از تمامی ابزارهای مشروع برای مقابله با متجاوزان ترکیه استفاده خواهیم کرد.

رئیس جمهور سوریه همچنین تأکید کرد: تجاوز جنایتکارانه ترکیه به شمال سوریه هرچند که با شعارهای دروغین اجرا شده است اما هدف آن تحقق اطماع اردوغان است. اسد همچنین ادامه داد: این جنگ و تجاوز آشکار علیه حاکمیت ملی سوریه را دمشق پیشتر بارها و در مناطق مختلف به تروریست هایِ مزدور وابسته به ترکیه پاسخ داده است و اکنون نیز با بهره برداری از تمامی ابزارهای مشروع، این تجاوز را به آنکارا پاسخ می دهد.

علاوه بر این، بثینه شعبان، مشاور بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز گفته است: ما مطمئن هستیم که ارتش ما آنکه به اراضی ما تعدی و تجاوز نموده است را بیرون خواهد نمود. وی اضافه نمود: جبهه النصره و داعش به ترکیه یاری می نمایند. شعبان تاکید نمود: دمشق و رهبران سیاسی اقدامات لازم را برای مقابله با حمله ترکیه به اراضی سوریه به عمل آورده اند.

وی درباره احتمال درگیری میان ارتش سوریه و ترکیه هم گفت: هر احتمالی وجود دارد. مشاور رئیس جمهور سوریه بیان نمود: بیشتر آنانی که رجب طیب اردوغان آنها را رهبری می نماید وابسته به جبهه النصره و داعش هستند. این اظهارات شجاعانه رهبران سوری حکایت از عزم پایدار آن ها برای پاسخگویی به تجاوزگری نیروهای ترکیه در خاک یک کشورِ دارای حاکمیت مستقل دارد. بدون شک در سایه این مواضع جدید رهبران سوریه نبردها در شمال و شمال شرق این کشور وارد مرحله تازه ای خواهد شد.

این مسأله را نیز باید در نظر گرفت که دولت ترکیه اکنون در موضع ضعف قرار گرفته است چراکه تاکنون به هیچیک از اهداف خود در شمال سوریه دست پیدا ننموده است. می توان گفت که درحال حاضر تشکیل منطقه امن در شرق فرات به یک رؤیای دیرینه برای آنکارا تبدیل شده است؛ رؤیایی که به اذعان خودِ مقامات ترکیه ای صبر آن ها برای تحقق آن در حال لبریز شدن است. آنکارا به دنبال آن است تا از رهگذر جامه عمل پوشاندن به هدف و رؤیای خود یعنی ایجاد منطقه امن در شرق فرات، به حضور کُردها در این منطقه انتها بخشد.

با تمامی این ها، همانطور که پیشتر گفته شد، پیشروی های برق آسای نیروهای مقاومت و تحقق دستاوردهای بزرگ آنها در شمال و شمال شرق سوریه موجب شده است تا ارتش ترکیه بیش از پیش در موضع ضعف قرار گیرد. این بدان معناست که شمارش معکوس برای شکست سیاست های رجب طیب اردوغان در سوریه و به تبع آن عملیات چشمه صلح شروع شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "پیشروی برق آسای مقاومت در شمال سوریه؛ مرگ تدریجی رؤیاهای اردوغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشروی برق آسای مقاومت در شمال سوریه؛ مرگ تدریجی رؤیاهای اردوغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید