سوختن آینده دانش آموزان در اعتیاد والدین

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، یک درمانگر اعتیاد گفت: دانش آموزانی که درگیر آشفتگی و تشویش ناشی از اعتیاد در خانواده هستند، رفتارهای ناهنجار بیشتری را در جامعه نشان می دهند.

سوختن آینده دانش آموزان در اعتیاد والدین

وجیهه پیله بالا کارشناس ارشد مشاوره و درمانگر اعتیاد در گفت وگو با خبرنگار با بیان اینکه دانش آموزان نوجوان در مقطع حساسی قرار دارند و در این سنین درگیر هیجانات بلوغ هستند، اظهار کرد: دانش آموز در این سن دچار تغییرات جسمی، روحی، روانی و هیجانی می شوند که این هیجان ها گاهی ممکن است برای آن ها دردسر ساز گردد.

این درمانگر اعتیاد اضافه نمود: اگردانش آموز مهارت مدیریت هیجان را نداشته باشد و کسی نباشد که روی این مسائل نظارت کافی انجام دهد، نوجوان آسیب جدی می بینند.

او ادامه داد: متاسفانه گاهی اوقات دانش آموزان فرزند خانواده هایی هستند که خود والدین بستری نا امن و پرخطر برای فرندشان به حساب می آیند.

پیله بالا با بیان اینکه پایان آن دسته از دانش آموزانی که در خانواده های درگیر اعتیاد متولد می شوند روبرو شدن با آسیب های بی شماری است، اضافه نمود: موارد بسیاری وجود دارد که پدر یا مادر و یا هردو درگیر اعتیاد هستند و فرزندان آن ها بعد از دیدن این شرایط نامساعد، در گام اول تمایل به نجات و رهایی از این خانواده ها را دارند. اما زمانی که شرایط نجات و یا فرار مهیا نگردد، ممکن است که خود دانش آموز هم به ناچار و ناخواسته درگیر اعتیاد گردد.

او ادامه داد: دانش آموزان در این شرایط به طور عمده دنبال افرادی هستند که از حضور آن آرامش ،قوت قلب و انگیزه کسب نمایند و یا حتی دنبال یاری و فرار از این شرایط هستند که پایان در این مواقع درگیر روابط نادرست با جنس مخالف آن هم در سنین پایین می شوند.

این درمانگر اعتیاد تاکید نمود: عزت نفس پایین از جمله دلایلی است که این دانش آموزان را به سوی جنس مخالف سوق می دهد.

او گفت: دانش آموزانی که والدین معتاد دارند ناخواسته در خطرهستند و اعتیاد والدینشان به طور مستقیم بر عملکرد تحصیلی آن ها تاثیر می گذارد. چرا که این مسئله باعث می گردد تا دانش آموز تمرکز خود را از دست بدهد.

پیله بالا یادآوری کرد: در خانواده هایی که اعتیاد وجود دارد ، دانش آموزان مانند هم سالان خود به دنبال ترقی و رشد هستند. اما زمانی که شرایط خود را با دوستان و همسالان شان مقایسه می نمایند، دچار آشفتگی روانی شده و عملکرد تحصیلی شان مختل می گردد.

این درمانگر اعتیاد در ادامه اضافه نمود: تدوام این مقایسه ها و آشفتگی ها باعث می گردد تا دانش آموز از لحاظ روحی روانی تحت فشار قرار بگیرد و عملکرد تحصیلی اش افت شدیدی پیدا کند.

عوارض دردسرساز مصرف ریتالین برای شب های امتحان

او با اشاره به اینکه بعضی از خانواده ها اعتیاد خود رابه داخل محیط خانه کشانده و یا حتی در پذیرایی منزل شان به صورت آشکارا مواد مصرف می نمایند، اضافه نمود: گاهی اوقات متوجه می شویم والدین افرادی را در کنار خود به عنوان مصرف نماینده وارد منزل می نمایند که این اتفاق دانش آموز را در موقعیت ضعف و ناتوانی قرار می دهد و نوجوان تنها راه او، پیش دریافت راه والدین و روی آوردن به سمت اعتیاد است.

پیله بالا با بیان اینکه معلمان و تمام افرادی که با خانواده های دچار اعتیاد در ارتباط هستند، باید حتماً مسائل خود مراقبتی را به دانش آموزان آموزش دهند، اظهار کرد: این دانش آموزان نباید رها شوند و در سایه بی توجهی بسوزند بلکه باید به مراکز مشاوره ارجاع داده شوند. در مدارس نیز کارگاهی برای مقابله با اعتیاد برای آن ها جلساتی برگزار گردد تا اعتماد به نفس شان رشد پیدا کند.

او ادامه داد: کسانی که درگیر آشفتگی و تشویش ناشی از اعتیاد در خانواده هستند، رفتارهای ناهنجار بیشتری را در جامعه از خود نشان می دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "سوختن آینده دانش آموزان در اعتیاد والدین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوختن آینده دانش آموزان در اعتیاد والدین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید