سازمان ملل: پرونده میانمار به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع داده گردد

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، مخبر ویژه سازمان ملل در میانمار از شورای امنیت خواست تا پرونده نقض های این کشور را به دادگاه جرایم بین المللی ارجاع دهند.

سازمان ملل: پرونده میانمار به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع داده گردد

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، یانگهی لی، مخبر ویژه سازمان ملل در امور میانمار در نشست مطبوعاتی مجمع عمومی در نیویورک گفت: کل اوضاع میانمار باید به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع گردد یا باید یک دادگاه بین المللی برای برقراری عدالت برای مردم میانمار تأسیس گردد. اعتقاد قاطع دارم که بازگشت پناهندگان روهینجا [از بنگلادش] به میانمار امن نیست، تا زمانی که شرایط اساسی منجر به خروج آن ها حل و فصل نشده باشد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل تاکید نمود: باید تحریم های هدفمندی علیه شرکت های تحت کنترل ارتش میانمار و همچنین مقام هایی که در نقض های فاحش حقوق بشری علیه مردمان روهینجا مسوولیت داشتند، اعمال گردد. نباید منافع مالی به بهای پایمال شدن حقوق بشر دنبال گردد.

در همین حال مرزوقی داروسمان، رئیس کمیته حقیقت یاب بین المللی مستقل سازمان ملل در میانمار گفت: نقض های جدی حقوق بشری و بشردوستانه در میانمار به وقوع پیوسته است. میانمار در تعهدات خود طبق کنوانسیون جلوگیری از نسل کشی، از تحقیق و تصویب قانون مؤثر در مجازات و مجرم شناختن نسل کشی ناکام مانده است. این کمیته دریافته است که نیروهای مسلح میانمار همچنان به جنایات طبق قوانین بین المللی ادامه می دهند.

او اضافه کرد: این نتیجه گیری قبلی ما را تأیید می نماید که چرخه مصونیت از مجازاتی که نیروهای امنیتی میانمار دارند، آن ها را قادر ساخته و در حقیقت ترغیب می نماید تا به این رفتار سزاوار سرزنش ادامه دهند. آزار و اذیت جامعه روهینجا در میانمار بی وقفه ادامه می یابد و این امر بازگشت نزدیک به یک میلیون آواره روهینجا در بنگلادش را عملا غیرممکن می سازد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سازمان ملل: پرونده میانمار به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع داده گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل: پرونده میانمار به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع داده گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید