راه اندازی مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، همزمان با چهل وسومین سال پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر، مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز راه اندازی شد.

راه اندازی مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز

به گزارش گروه استانهای وبلاگ سطح دیتا، مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز که با همکاری مرکز نوآوری و کارآفرینی دانشگاه و مرکز حمایت از فعالیت های علمی دانشجویان، از مجموعه معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه تأسیس شده است، به طور رسمی با حضور رئیس دانشگاه شیراز راه اندازی شد.

سیداسماعیل حسینی، سرپرست مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز، در مراسم افتتاحیه این مرکز شرح داد: با توجه به تغییرات سریع فناوری های روز و بعلاوه تغییر مسائل اجتماعی، احتیاج به مرکزی که پاسخ متناسب با این تغییرات را به وسیله پژوهش، جذب خلاقیت ها و نوآوری ها، توانمندسازی افراد و تیم ها و درنهایت فراوری محصول مبتنی بر دانش و پژوهش و عرضه آن به بازار بدهد ضروری به نظر می رسد.

حسینی اضافه نمود: مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز، برای همگام شدن با این تغییرات و به منظور استفاده از ظرفیت دانشجویان و دانش آموختگان این دانشگاه در رشته های مهندسی در پیشبرد اهداف اقتصاد دانش بنیان، حمایت، تقویت و ترویج فرهنگ نوآوری و کارآفرینی، تأسیس شده است.

سرپرست مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز گفت: حمایت از شکل گیری چرخه ایده تا ثروت یکی از اهداف ایجاد مراکز نوآوری، مراکز رشد و پار ک های علم و فناوری است. مراکز نوآوری به عنوان اولین نقش آفرینان در زیست بوم شکل گیری و توسعه شرکت های نوپا و دانش بنیان، با موضوع حمایت از کارآفرینان و افراد مستعد و خلاق به وسیله ایجاد بستر های حمایتی و توانمندساز، سعی در پرورش ایده های نو و کاربردی با رویکردی ثروت آفرین دارند. دانشگاه شیراز با توجه به جایگاه و ظرفیت های منحصربه فرد دانشی خصوصا در حوزه علوم مهندسی، با منظره توسعه نوآوری ها در حوزه های مختلف علوم مهندسی ازجمله: برق، کامپیوتر، مکانیک، عمران، مواد، شیمی و... و با هدف حمایت از افراد مستعد و خلاق، توسعه کسب وکار های دانش بنیان و ارائه خدمات نوآورانه و تخصصی به نهاد های سیاست گذاری، دولتی، اقتصادی، صنعتی و فرهنگی، مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی را ایجاد نموده است.

وی بیان نمود: اگر مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی را به صورت یک سیستم ببینیم؛ این سیستم دارای سه دسته ورودی اصلی است که عبارتند از: 1. فرد کارآفرین (صاحب ایده)؛ 2. فرد متخصص (بدون ایده) و 3. تیم همراه با ایده. در این سیستم، حمایت های مختلفی حول دو محور اصلی انجام می گردد: 1. توانمندسازی افراد و 2. پرورش ایده ها.

حسینی ادامه داد: حمایت های مرکز عبارتند از فضای کار اشتراکی، مشاوره و منتورینگ تخصصی، تیم سازی و شبکه سازی، حمایت اقتصادی و ... این سیستم دارای دو خروجی اصلی است: 1. ایده هایی که پرورش یافته اند و به مرحله شتاب دهی و جذب سرمایه گذار رسیده اند و 2. افراد متخصصی که در حوزه کسب وکار توانمند شده اند و دانش و جسارت لازم برای ورود به زنجیره اقتصاد دانش بنیان کسب نموده اند.

سرپرست مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه در ادامه به فرایند پذیرش در این مرکز پرداخت و گفت: در زمستان 1400 اولین فراخوان پذیرش اعلام شد و پس از آن طی فرصت دوهفته ای که به تیم ها داده شد حدود 60 نفر (تیم) فرآیند های اولیه ثبت نام خود و ثبت طرح و ایده خود را به وسیله لینک ثبت نام فراخوان انجام دادند. پس از ثبت نام اولیه تیم ها به وسیله لینک ثبت نام آنلاین مرکز نوآوری مهندسی، کارشناسان مرکز طی مدت زمان حداکثر یک هفته پس از انتها ثبت نام، صحت اطلاعات افراد متقاضی و طرح آن ها را انجام دادند و به تیم های فناور شرایط طرح آن ها را اعلام کردند؛ که یا آن ها پذیرفته شده و برای مرحله دوم پذیرش و داوری مستقیم طرح خود راهنمایی می شوند و یا اینکه به علت نقض هر کدام از شرایط ثبت نام، تیم آن ها رد شده و اجازه فعالیت را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: پس از پذیرش اولیه طی جلسه ای طرح ها به وسیله تیم ها به صورت حضوری ارائه شدند و به وسیله شورای داوری مرکز نوآوری مهندسی و مطابق با مفاد جدول داوری و امتیاز دهی طرح ها داوری شدند. حدود 10 تیم توانستند حداقل امتیاز قبولی را متناسب با جدول داوری کسب نمایند و اجازه استقرار در مرکز نوآوری را داشته و از خدمات و حمایت های آن بهره مند شوند.

در ادامه این مراسم، دکتر محمدحسین شیخی، مدیر پژوهشی دانشگاه شیراز، نیز ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی این مرکز؛ حمایت از واحد های مرکز نوآوری و فناوری دانشگاه را ازجمله اولویت های دانشگاه برشمرد و گفت: درحال حاضر که متأسفانه شاهد شرایط سخت اقتصادی و بعلاوه معضل خروج نخبگان از کشور روبرو هستیم، یکی از روش های برون رفت از این مسائل، حرکت به سمت اقتصاد دانش بنیان و حمایت از شرکت های دانش بنیان است که راه اندازی چنین مراکزی به تحقق این اهداف یاری می نماید، از همین رو برای انجام وظیفه دانشگاهی و ملی خود، از این راه اندازی و فعالیت این مراکز و شرکت های دانش بنیان حمایت می کنیم.

مؤذنی سرپرست دانشگاه شیراز نیز در آیین افتتاح این مرکز، پس از بازدید از فضای مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه و تبادل نظر با تیم های فناور و دارای ایده، ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی این مرکز گفت: جمهوری اسلامی ایران، ازلحاظ داشتن منابع خدادادی اعم از نیروی انسانی، موقعیت جغرافیایی، منابع زیرزمینی و... جزء کشور های طراز اول است و باتوجه به داشتن این منابع، ما می توانیم جزء ثروتمندترین کشور ها باشیم و هموطنانمان از رفاه و آرامش کاملی برخوردار باشند؛ اما مسائل فعلی، به ویژه مسائل اقتصادی نشانگر آن است که از ظرفیت های کشور به شکل مناسبی استفاده نشده است.

مؤذنی اضافه نمود: برای به فعلیت درآمدن ظرفیت های کشور، باید از راستا علم، دانش و فناوری پیش رفت که زمینه آن در چنین مراکزی فراهم می گردد. اگر ما برای راه اندازی چنین مراکزی هزینه کنیم، درواقع سرمایه گذاری نموده ایم چراکه درصورتی که هریک از ایده تیم های فناور در آن تحقق پیدا کند، می تواند جبران نماینده این هزینه ها باشد؛ بنابراین حمایت از این مرکز و دیگر واحد های فناورانه دانشگاه در اولویت برنامه های دانشگاه است.

شایان ذکر است، ساختمان مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز در طبقه سوم دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز، واقع در خیابان ملاصدرا است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "راه اندازی مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه اندازی مرکز نوآوری تخصصی علوم مهندسی دانشگاه شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید