راز مهندسی ضد زلزله بودن تخت جمشید چند هزار ساله!

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، مقبره کوروش که در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح ساخته شده، بخش اصلی میراث دنیای پاسارگاد در ایران است که در عین حال قدیمی ترین سازه مقاوم دنیا در برابر زلزله به شمار می رود.

راز مهندسی ضد زلزله بودن تخت جمشید چند هزار ساله!

ما که در قرن بیست و یکم به دنیا آمده ایم، خودمان را باهوش ترین و پیشرفته ترین نسل بشر می دانیم که از نظر تکنولوژی نسبت به گذشتگان مان بسیار جلوتر هستیم. در باهوش بودن نسل ما تردیدی نیست؛ ولی گذشتگان هم آنقدر ها که فکر می کنیم از ما عقب تر نبوده اند و به عنوان مثال مقبره کوروش اثباتی است بر این واقعیت.

مقبره کوروش که در قرن چهارم قبل از میلاد مسیح ساخته شده، بخش اصلی میراث دنیای پاسارگاد در ایران است که در عین حال قدیمی ترین سازه مقاوم دنیا در برابر زلزله به شمار می رود.

شاید برایتان حیرت آور باشد، ولی پیشینیان ما آنقدر باهوش بودند که در دورانی که خبری از تکنولوژی نبود، چنین مقبره و بنای اعجاب انگیزی را طراحی و ساخته اند. این سازه اولین بار به وسیله اسکندر مقدونی پیدا شد و طبق گفته ها، علاوه بر جسد کوروش، این مقبره شامل تختی طلایی، تابوت و مقداری وسایل ارزشمند دیگر بوده.

دانلود

فیلم اصلی

کد ویدیو

بنا بر کتیبه یافته شده در این سایت، پیکر کوروش در آنجا دفن شده، ولی هیچ مدرکی برای تائید این واقعیت وجود ندارد. حالا مقبره کوروش به عنوان قدیمی ترین سازه جدا از پایه دنیا شناخته می گردد و عایق های لرزه ای، برترین ابزار برای محافظت از این بنا در مقابل زلزله هستند؛ معماری این سازه به نحوی است که به ساختمان این امکان را می دهد تا مستقل از فونداسیون خود حرکت کند.

از 2500 سال پیش تا به امروز، مقبره کوروش در برابر بسیاری از بلایای طبیعی از جمله چندین و چند زلزله جان سالم به در برده که البته کسی از شدت دقیق این زلزله ها اطلاعی ندارد. طبیعتا کسی نمی تواند به طور دقیق درباره شدت زلزله هایی که در 2500 سال اخیر در منطقه پاسارگاد اتفاق افتاده، اظهار نظر کند و بگوید که آیا این زلزله ها آنقدری بزرگ بوده اند که پیکره جداسازی مقبره را تحریک نمایند یا خیر.

به رغم تمام این سوالات، مقبره کوروش هنوز به عنوان قدیمی ترین سازه معماری مقاوم در برابر زلزله در دنیا شناخته می گردد.

منبع: خبرآنلاین

منبع: فرادید

به "راز مهندسی ضد زلزله بودن تخت جمشید چند هزار ساله!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز مهندسی ضد زلزله بودن تخت جمشید چند هزار ساله!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید