محکم ترین تار عنکبوت دنیا پرنده را هم به دام می اندازد!

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، چطور عنکبوت جورو غول پیکر، می تواند تارهای قوی ای درست کند که یک پرنده را هم به دام بیاندازد.

محکم ترین تار عنکبوت دنیا پرنده را هم به دام می اندازد!

پریسا عباسی- دانشمندان پیروز شده اند راز عنکبوت های غول پیکر جورو را کشف نمایند، مکانیسمی که آنها را قادر می سازد تا با تنیدن تارهایی بسیار قوی، موجوداتی به بزرگی یک پرنده را نیز به دام بیاندازند.

تیمی از محققان دانشگاه جنوب غربی چین، مقاله ای را در مجله Nature Communications منتشر کردند و در آن مکانیسم ترتیبی را نشان دادند که در آن عنکبوت ها می توانند با تنیدن تارهای ابریشمی مشبک، طعمه خود را شکار نمایند.

محققان بر این باورند که این کشف می تواند یاری بزرگی در پیشرفت صنایع ایجاد نموده و این امکان را بوجود آورد تا انسان بتواند ابریشم مصنوعی بهتر و پیشرفته تری را با الهام از این عنکبوت ها فراوری کند.

آنها دریافتند که عنکبوت های جورو(با نام علمی Trichonephila clavate ) می توانند با استفاده از غده اصلی تارساز خاص خود(غده Ma )، پروتئین ها و سایر مواد شیمیایی مورد احتیاج برای ساخت ابریشم را با نظم خاصی سنتز نمایند.

این غده دارای سه بخش است: یک دم، یک کیسه و یک مجرای کشیده. محققان دریافتند که در هر سه بخش مختلف غده Ma ، برای بیوسنتز شدن موادی مانند اسپیدروئین(پروتئین های اصلی تشکیل دهنده ابریشم عنکبوت)، اسیدهای آلی و چربی ها، سلسله مراتبی وجود دارد.

نویسندگان در مقاله خود نوشتند:تا جایی که ما می دانیم، این پژوهش اولین مطالعه ای است که با چنین دقتی و با درج جزئیات در خصوص مکانیسم بیولوژیکی تنیدن تار، در عنکبوت ها اجرا شده است. آنها باور دارند که تحقیقات آنها درک فرآیند تنیدن تار در عنکبوت ها را آسان می نماید و می تواند به عنوان یک منبع قدرتمند بر روی مطالعات تکاملی موجوداتی که تار و ابریشم می تنند، عمل کند.

آنها در این مقاله خود نوشتند:از آن مهمتر، ویژگی مولکولی قابل توجهی است که در این نتایج و مجموعه داده ها برای ما آشکار شده است. این نتایج باید نهایتا با دستکاری های ژنتیکی و بیومیمتیکی(تقلید از الگوها)، راه را برای فراوری ابریشم مصنوعی بهتر فراهم نمایند.

عنکبوت های جورو، به رنگ روشن و راه راه های زرد و سیاه هستند و می توانند تا 7.5 سانتیمتر رشد نمایند. آنها بومی ژاپن، کره، تایوان و چین هستند. آنها با استفاده از شبکه تارهای بزرگ خود که از ابریشم طلایی یا زرد ساخته شده است، طعمه را شکار می نمایند.

فریتز وولراث، پروفسور متخصص تار و ابریشم عنکبوت در دانشگاه آکسفورد به نیوزویک گفت:هیچ چیز خاصی در خصوص شبکه تارهای تنیده شده به وسیله عنکبوت جورو وجود ندارد، این تارها تنها بزرگتر و قوی تر از بقیه هستند و معماری و ساختار این شبکه ها با زیستگاه شان سازگار شده است.

آیا براستی آنها پرندگان را شکار می نمایند؟

تارهای عنکبوت جورو به قدری بزرگ و قوی هستند که دیده شده، حتی می توانند پرندگان را نیز به دام بیاندازند.

اندی دیویس، دستیار دانشمند پژوهش در دانشکده بوم شناسی Odum دانشگاه جورجیا در تبادل نظر با نیوزویک گفت:مطالعات من در خصوص قدرت تارهای عنکبوت جورو که در نشریه نشنال جئوگرافیک در سال 2022 منتشر شد، نشان می دادند که تارهای این عنکبوت به قدری قوی هستند که پرندگان می توانند روی آن بنشینند، نه اینکه به دام بیافتند.

او فهمید که این تارها می توانند حداکثر وزنی برابر 69 گرم را تحمل نمایند، در حالیکه میانگین وزن پرنده کاردینال سرخ در حدود 42 گرم است.

او در ادامه می گوید:ما در حین این مطالعه، توانستیم فیلم که کاردینال ماده بالغی را ثبت کنیم که بر روی شبکه تارهای جورو نشست، تکه های غذا را از روی تارهای این عنکبوت دزدید! و سپس پرواز کرد و رفت.

به گفته دیویس، این مشاهدات به خوبی نشان می دهند که این تارها تا چه مقدار قوی هستند که می توانند وزن یک پرنده را تحمل نمایند.

این امر ممکن است به معنای توانایی گرفتن یک پرنده باشد یا نباشد. با وجود اینکه من فکر می کنم که از نظر فنی این امکان وجود دارد که عنکبوت جورو بتواند این پرنده را بگیرد، اما احتمال وقوع آن بسیار بعید به نظر می رسد. من از یک یا دو مورد ثبت شده اطلاع دارم، که خویشاوندان این عنکبوت، یعنی عنکبوت ابریشمی طلایی، توانسته اند یک پرنده آوازه خوان(از دسته گنجشک سانان) را شکار کند. اما در آن موارد، این پرنده در تار عنکبوت به دام افتاده بود و سپس مرده بود؛ و آن عنکبوت لزوما قصد شکار و گرفتن آن پرنده را نداشته است.

با توجه به اینکه میلیون ها شبکه تارعنکبوت جورو در سرتاسر جورجیا، و بعلاوه میلیون ها تار ابریشم طلایی در سرتاسر جنوب وجود دارند، اگر گیر افتاد پرندگان در تارهای این عنکبوت به طور منظم اتفاق می افتاد، تا به حال این واقعه بارها به تصویر کشیده شده بود.

تحقیقات نو، مکانیسم های دقیقی را نشان می دهند که چطور عنکبوت های جورو می توانند تارهای قوی خود را با استفاده از غده Ma که مختص آنهاست و ترتیب پیچیده ای از عملیات سنتز پروتئین ها، اسیدها و چربی ها هستند را بسازند.

منبع: newsweek

5858

منبع: خبرآنلاین

به "محکم ترین تار عنکبوت دنیا پرنده را هم به دام می اندازد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محکم ترین تار عنکبوت دنیا پرنده را هم به دام می اندازد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید