دزدیدن رمز عبور با شنیدن صدای کیبورد، شاهکار نو هوش مصنوعی، عکس

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، زومیت نوشت: یک مدل هوش مصنوعی تازه به وسیله میکروفون گوشی و با آنالیز صدای تایپ کیبورد لپ تاپ، می تواند رمز عبور کاربران را بازسازی کند.

دزدیدن رمز عبور با شنیدن صدای کیبورد، شاهکار نو هوش مصنوعی، عکس

محققان بریتانیایی یک مدل هوش مصنوعی را آموزش داده اند تا ضربات کلید را با صدا تشخیص دهد. گوشی هوشمندی که در نزدیکی لپ تاپ قرار می گیرد، به عنوان میکروفون عمل می نماید.

محققان صدای هر ضربه کلید را با حرف مربوطه برای آموزش ترکیب کردند. سپس با تایپ کردن رمز عبور روی لپ تاپ خود، تشخیص هوش مصنوعی را بر اساس اینکه صدای کدام کلمه را شنیده است مورد آنالیز قرار دادند. هوش مصنوعی توانست رمز عبور را با دقت 95 درصد شناسایی کند.

برای اینکه تست حمله واقعی باشد، محققان آزمایش کردند که آیا این روش می تواند برای جاسوسی از رمزهای عبور در طول یک کنفرانس ویدیویی در زوم یا اسکایپ نیز استفاده گردد. هوش مصنوعی در این آزمایش پیروز شد به دقت حدود 92 درصد برای اسکایپ و 93 درصد برای زوم دست پیدا کند.

  • شباهت چشمگیر گوشی نو سامسونگ به آیفون/ عکس

  • فاش شدن راز فسیل 132 میلیون ساله/ اشتباه بزرگ دانشمندان/ عکس

محققان از مک بوک پرو 16 اینچی 2023 مجهز به تراشه M1 و آیفون 13 مینی در فاصله 17 سانتی متری با ابزارهای کنفرانس ویدیویی زوم و اسکایپ استفاده کردند.

محققان سپس صداهای ضبط شده را با سیستم پردازش صوت به تصاویری در قالب شکل موج و طیف نگاره (نقشه ای از طیف فرکانسی سیگنال) تبدیل کردند و از آن ها برای آموزش مدل هوش مصنوعی تصویری استفاده کردند.

به عنوان یک اقدام محافظتی، محققان توصیه می نمایند که کاربران از تایپ لمسی استفاده نمایند. در این صورت، اندازه تشخیص تک تک کلیدها به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

حروف بزرگ و کوچک در رمزهای عبور و بعلاوه کاراکترهای خاص نیز بازسازی رمز عبور را به وسیله هوش مصنوعی دشوارتر می نمایند. با این حال، برترین محافظت استفاده از نرم افزار مدیریت رمز عبور (Password Manager) است که به طور اتوماتیک رمز عبور را ذخیره نموده و با یک کلیک آن را وارد می نماید.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "دزدیدن رمز عبور با شنیدن صدای کیبورد، شاهکار نو هوش مصنوعی، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دزدیدن رمز عبور با شنیدن صدای کیبورد، شاهکار نو هوش مصنوعی، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید