بارش های سیل آسا در 13 استان

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی بارش های سیل آسا در بعضی استان ها از افزایش ارتفاع امواج در سواحل دریای خزر به 3 متر اطلاع داد.

بارش های سیل آسا در 13 استان

به گزارش تسنیم، تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی نشان می دهد امروز در شمال استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، منطقه های از استان های گیلان و مازندران افزایش ابر، بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی شده است. بعدازظهر امروز در ارتفاعات جنوب کرمان و شمال شرق هرمزگان رگبار پراکنده روی می دهد.

فردا دوشنبه با تقویت جریانات شمالی روی دریای خزر در منطقه های از شمال غرب، سواحل شمالی و ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد همراه با کاهش نسبی دما روی می دهد. در این روز بارش ها در غرب گیلان شدید است.

روز سه شنبه گستره بارش ها تنها در شرق اردبیل، گیلان و مازندران است. چهارشنبه نیز در این منطقه ها بارش های خفیف و پراکنده پیش بینی شده و در نوار غربی کشور جو آرام همراه با روند افزایش نسبی دما حاکم می گردد.

از بعدازظهر دوشنبه تا روز چهارشنبه وزش باد در دامنه های جنوبی البرز واقع در تهران و سمنان و در نوار شرقی افزایش می یابد و سبب کاهش نسبی دما و خیزش گردوخاک می گردد. پنجشنبه در بیشتر منطقه ها کشور جو آرام و پایداری همراه با روند افزایش نسبی دما مستقر می گردد.

امروز در جنوب غرب کشور و طی 5 روز آینده در شرق کشور وزش باد شدید گاهی همراه با گردوخاک پیش بینی شده است. بعلاوه امروز خلیج فارس و روزهای دوشنبه و سه شنبه دریای خزر مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و ناپایداری های همرفتی

زمان خاتمه: سه شنبه 1402/06/28

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، در منطقه ها مستعد خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/06/26: گیلان، مازندران، اردبیل، شمال استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی و شرقی هرمزگان.

دوشنبه 1402/06/27: اردبیل، نیمه شمالی استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، گلستان، مازندران، ارتفاعات استان های سمنان، البرز، تهران، قزوین، ارتفاعات مرکزی و جنوبی کرمان، ارتفاعات شمالی و شرقی هرمزگان.

سه شنبه 1402/06/28: نیمه جنوبی اردبیل، مازندران، ارتفاعات استان های زنجان و قزوین.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده ها، احتمال آب گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای برون شهری بویژه در عبور از گردنه های کوهستانی، احتیاط در فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت های کشاورزی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان آغاز: یک شنبه 1402/06/26

زمان خاتمه: سه شنبه 1402/06/28

نوع مخاطره: بارش باران، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت

منطقه اثر:

یکشنبه 1402/06/26: شمال گیلان.

دوشنبه 1402/06/27: شمال شرق آذربایجان شرقی، شمال اردبیل، گیلان، شرق مازندران.

سه شنبه 1402/06/28: گیلان، غرب مازندران.

اثر مخاطره: سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه ها، وزش باد شدید موقت، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، خسارت به سازه های موقت از جمله بنرها، داربست ها، تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهن سال، اختلال در ناوگان حمل نقل هوایی، ریلی و جاده ای و آسیب به محصولات کشاورزی.

توصیه: پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، عدم فعالیت های کوه نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی و پاک سازی دهانه پل ها، لایروبی کانال ها و آب روها و محدودیت در فعالیت های کشاورزی.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج

زمان آغاز: اواخر وقت یکشنبه 1402/06/26

زمان خاتمه: ظهر سه شنبه 1402/06/28

نوع مخاطره: وزش باد شمال غربی-شمالی با حدبیشتر سرعت (28تا 38نات) و افزایش ارتفاع امواج در ساحل 2 تا 3 متر و دور از ساحل بیش از 3 متر

منطقه اثر:

دریای خزر، منطقه ها ساحلی و دور از ساحل گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگرها، غرق شدن و آسیب به شناورهای سبک و میانه،آسیب به تورهای صیادی، اختلال در تردد شناورهای سنگین و اختلال در ورود و خروج به حوضچه بنادر

توصیه: منع شنا و فعالیت های تفریحی، منع تردد شناورهای سبک و تفریحی، منع فعالیت های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی ها به بنادر و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی به وسیله فعالان دریایی.

منبع: توریسم آنلاین

به "بارش های سیل آسا در 13 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش های سیل آسا در 13 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید