ابداع یک پایگاه داده قوی برای خلع سلاح ابرمیکروب ها!

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، یک پایگاه داده قوی وابسته به دانشگاه کوئینزلند، به آنالیز ابرمیکروب ها و توسعه آنتی بیوتیک های تازه برای مقابله با آنها می پردازد.

ابداع یک پایگاه داده قوی برای خلع سلاح ابرمیکروب ها!

به گزارش وبلاگ سطح دیتا و به نقل از نیوز مدیکال نت، خلع سلاح ابرمیکروب هایی که می توانند عامل عفونت های کشنده باشند، موضوعی است که اکنون یک پایگاه داده قوی در دانشگاه کوئینزلند(University of Queensland) استرالیا بر آن تمرکز نموده است.

هدف این پایگاه داده و آزمایشگاه مجازی موسوم به اسپارک(SPARK)، توسعه آنتی بیوتیک های تازه است تا از 10 میلیون مورد مرگ و میر که پیش بینی شده تا سال 2050 در سراسر دنیا رخ می دهد، جلوگیری کند.

اسپارک، دانشمندان را قادر می سازد تا داده ها و بینش های خود را به اشتراک بگذارند، از پژوهش های گذشته بیاموزند و دانش تازهی را در خصوص نحوه از بین بردن باکتری ها ایجاد نمایند.

دکتر مارک بلاسکوویچ(Mark Blaskovich)، استادیار دانشگاه کوئینزلند و از پژوهشگران این پروژه گفت: ابرمیکروب ها، تهدیداتی هستند که موجب می شوند روش های پزشکی مانند تعویض مفصل، پیوند کبد و شیمی درمانی، بسیار خطرناک باشند.

ابرمیکروب ها برای ایجاد مقاومت تکامل یافته اند و به مکانیسم هایی مجهز شده اند که از آنها در برابر اثر طیف وسیعی از آنتی بیوتیک ها محافظت می نماید.

بلاسکوویچ ادامه داد: بسیاری از شرکت های داروسازی به علت بازدهی پایین سرمایه گذاری، پژوهش در خصوص آنتی بیوتیک ها و توسعه آنها را ترک نموده اند. اسپارک در اینجا وارد می گردد و این شکاف را پر می نماید و به جامعه دنیای یاری می نماید تا برای کشف آنتی بیوتیک های تازه و مؤثر گردهم بیایند. اسپارک، خرد جمعی شرکت ها و پژوهشگرانی را که از اکتشاف آنتی بیوتیک بازنشسته شده اند، به تصویر می کشد و انبوهی از داده های مرتبط با آنتی بیوتیک را که در غیر این صورت دسترسی به آنها سخت است، به صورت یک جا ارائه می نماید.

اسپارک، داده ها را از طیف وسیعی از منابع جمع آوری می نماید؛ از جمله پژوهش های متوقف شده شرکت های داروسازی و نتایج آزمایش های ضد میکروبی کنونی که پژوهشگران دانشگاهی انجام داده اند. این یک پایگاه داده آزاد است که مورد استفاده بیش از 800 کاربر در بیش از 60 کشور دنیا قرار گرفته است تا بتوانند از موفقیت ها و شکست های گذشته درس بگیرند.

اسپارک، اطلاعاتی را در خصوص حدود 160 هزار ترکیب و داده های مرتبط با مجلات علمی، کاربران و شرکت هایی از جمله مرک اند کو(Merck & Co)، KYORIN، آکاوژن(Achaogen) و نوارتیس(Novartis) در بر دارد.

اسپارک به وسیله سازمان غیر دولتی د پیو چریتبل تراستز(The Pew Charitable Trusts) در آمریکا ایجاد و راه اندازی شد تا به کشف آنتی بیوتیک های تازه یاری کند. این پایگاه داده در سال 2021 به انجمن موسوم به CO-ADD در موسسه علوم زیستی مولکولی دانشگاه کوئینزلند منتقل شد تا توسعه و اقدامات آن ادامه یابد.

دیوید هیون(David Hyun)، مدیر پروژه مقاومت آنتی بیوتیکی در د پیو چریتبل تراستز گفت: شور و اشتیاق و تعاملی که از سوی کاربران اسپارک از زمان راه اندازی این پلتفرم در سال 2018 دیده ایم، بر تمایل شدید برای به اشتراک گذاری داده ها و اطلاعات، تاکید بیشتری دارد.

وی اضافه نمود: ما در خصوص آینده اسپارک در CO-ADD، هیجان زده هستیم؛ جایی که این پلتفرم در دسترس جامعه علمی دنیای قرار خواهد گرفت و امیدواریم که همچنان به ایجاد حرکت برای جستجوی فوری آنتی بیوتیک های تازه مورد احتیاج یاری کند.

انجمن CO-ADD، امکان آنالیز رایگان ترکیبات شیمیایی مورد استفاده پژوهشگران و بعلاوه، پایگاهی از داده های بیولوژیکی را برای بهبود کشف آنتی بیوتیک ها فراهم می نماید. بلاسکوویچ گفت: ما با ادغام اسپارک می توانیم از CO-ADD برای ارائه یک پایگاه دانش گسترده تر و جامع تر برای جامعه پژوهشی دنیای استفاده کنیم.

بیش از 300 هزار ترکیب که پیشتر در CO-ADD آزمایش شده اند و 2500 ترکیب که ویژگی های مناسب برای آنالیز بیشتر را دارند، مورد ارزیابی قرار گرفته اند.

بلاسکوویچ ادامه داد: قابلیت های اسپارک، مکمل CO-ADD خواهند بود و این پلتفرم طوری برنامه ریزی شده است که داده ها و عملنمودهای بیشتری مانند توانایی پژوهشگران برای آزمایش هوش مصنوعی و ابزارهای یادگیری ماشینی را شامل گردد.

وی اضافه نمود: ما می بینیم که اسپارک، نقشی حیاتی در حفظ گنجینه دانش علمی دارد که در غیر این صورت ممکن است از دست برود. این پلتفرم، نشان دهنده برترین شانس ما برای مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی است که یک تهدید وحشتناک و رو به افزایش برای سلامت عمومی به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ابداع یک پایگاه داده قوی برای خلع سلاح ابرمیکروب ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع یک پایگاه داده قوی برای خلع سلاح ابرمیکروب ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید