گونه دلتای کرونا باعث دیابت می گردد

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، در تازه ترین خبر از کرونا، پزشکان از ارتباط میان گونه دلتای کرونا با دیابت سخن می گویند.

گونه دلتای کرونا باعث دیابت می گردد

به گزارش وبلاگ سطح دیتا به نقل از وبلاگ سطح دیتا، همچنان گونه دلتای کرونا که نخستین بار در هند مشاهده شد، در این کشور وحشت می آفریند؛ به طوری که در تازه ترین تحول، پزشکان از ارتباط میان این گونه با بیماری های خطرناک دیگر سخن می گویند.

بر اساس این گزارش، روزنامه دیلی تلگراف انگلیس به نقل از پزشکان هندی خاطرنشان کرد سویه جدید دلتا یا همان B.1.617 سبب وارد آمدن آسیب بی سابقه ای به لوزالمعده (پانکراس) می گردد؛ به طوری که این مسأله سبب بروز بیماری ناگهانی دیابت شده و سطح گلوکز خون را افزایش می دهد که همین نیز به نوبه خود سبب شیوع قارچ سیاه می گردد.

آسیب به سلول های لوزالمعده

در همین ارتباط، دکتر کوتالکار Kothalkar، در بیمارستان سون استار (Seven Star) در ناگپور هند خاطرنشان کرد این سویه جدید سبب آسیب رساندن به سلول های بتا در لوزالمعده که انسولین فراوری می نماید و سطح گلوکز خون را تنظیم می نماید، خواهد شد.

او اضافه کرد: حدود 40 درصد از بیماران پس از ابتلا به کرونا در موج دوم همه گیری، دچار دیابت شدند.

پزشکان تاکید کردند که تشخیص به موقع، از جمله آزمایش منظم گلوکز خون در بین افراد بهبود یافته از کرونا، برای جلوگیری از گسترش بیماری قارچ سیاه بسیار مهم است.

بعضی پژوهش ها که در مجله پزشکی انگلیس و مجله نیچر (Nature) به چاپ رسیده است، نشان می دهد ابتلا به دیابت ممکن است تنها به سویه دلتای کرونا محدود نباشد. این پژوهش ها نشان از شواهد متعدد ارتباط ابتلا به گونه های مختلف کرونا و دیابت دارد؛ به طوری که 5 تا 14 درصد از بیماران در بیمارستان از این مورد رنج می برند.

پیشتر سازمان بهداشت جهانی از به کارگیری روش نامگذاری جدیدی برای اشاره به سویه های ویروس کرونا که در کشور های مختلف شناسایی شده اند، خبر داده بود.

بنابر اعلام این سازمان، از این پس از حروف الفبای یونانی به جای نام بردن از کشور محل شناسایی سویه استفاده خواهد شد.

بر این اساس، سویه ویروس کرونا که در انگلیس شناسایی شده، سویه آلفا نامگذاری شده است. سویه های شناسایی شده در آفریقای جنوبی و هند هم به ترتیب بتا و دلتا نامیده شده اند.

منبع: جام جم آنلاین

به "گونه دلتای کرونا باعث دیابت می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گونه دلتای کرونا باعث دیابت می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید