کلانتری: در آینده نزدیک مسائل بیشتری درباره آب خواهیم داشت

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، خبرنگاران/خوزستان رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سیاست های تخریب منابع آبی ما چندین برابر 40 سال پیش است و در آینده ای نزدیک مسائل بیشتری درباره مسائل آب خواهیم داشت.

کلانتری: در آینده نزدیک مسائل بیشتری درباره آب خواهیم داشت

عیسی کلانتری در کارگروه مقابله با گرد و غبار خوزستان که شامگاه چهارشنبه (27 آذرماه) در استانداری خوزستان برگزار گردید، اظهار کرد: برنامه هایی که برای مقابله با گرد و غبار اجرا شده دائمی نیست. ما به اجبار از صندوق توسعه ملی 100 میلیون دلار برای بحث مقابله با گرد و غبار برای سال آینده معین نموده ایم.

وی اضافه نمود: اگر قرار است با برنامه های 40 سال گذشته این استان اداره گردد، این اعتبارات باید تا 50 سال آینده چند برابر شوند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات اجرا شده در مورد مقابله با گرد و غبار اضافه نمود: اشتباهات در این زمینه باید آنالیز گردد. خوزستان تنها استانی است که در بدترین شرایط آبی کشور، معضل آب ندارد. دو سال پیش که شاید بدترین شرایط را داشتیم 10 میلیارد مترمکعب آب جهت کشاورزی صرف شد.

کلانتری عنوان نمود: زمانی که طرح های توسعه نیشکر مطالعه شد، قرار بود پس از سه سال از تنها 23 هزار مترمکعب آب برای این طرح ها استفاده گردد اما دو سال پیش که بدترین شرایط آبی خوزستان بود، بیش از 34 هزار مترمکعب آب برای این طرح ها مصرف شد.

وی با اشاره به استفاده زیاد آب برای کشاورزی در بدترین شرایط آبی خوزستان، توضیح داد: با مصرف این آب، حق آبه زیست محیطی از بین رفته است. با این روش، خوزستان پایدار نگهداشته نمی گردد و پولی که از فروش نفت خوزستان به دست میآید باید برای گرد و غبار هزینه گردد.

کلانتری بیان نمود: فروردین ماه سال 61 که از خارج از کشور برگشته بودم، مسئولیتی به من داده شد. در آن موقع دعوایی بین کارشناسان منابع طبیعی و امور دام وجود داشت. امور دام می خواستند ظرفیت دام کشور را افزایش دهند؛ امروز 122 میلیون واحد دامی داریم و این موضوع یکی از عوامل بروز گرد و غبار است.

وی عنوان نمود: از طرفی نیز جلوی آب استان را با سدسازی بسته ایم، تنها در زمانی که آب اضافی داشتیم حق آبه تالاب ها را دادیم و دام ها را نیز در دشت ها رها کردیم و چرا می نمایند. با همه اینها عنوان می کنیم چرا گرد و غبار اتفاق افتاده است؟ در حالی که باید بگوییم چرا نباید گرد و غبار رخ دهد؟

وی با اشاره به عملیات مقره شویی پست های برق در پی وقوع گرد و غبار برای جلوگیری از قطع برق عنوان نمود: مقره شویی، مشکل گرد و غبار خوزستان را حل نخوهد کرد. همچنین درست است که بیمارستان ها به دستگاه های تصفیه هوا احتیاج دارند اما اگر گرد و غبار برطرف گردد، احتیاجی به خرید این دستگاه ها نیست.

کلانتری توضیح داد: با این سیاست ها گرد و غبار خوزستان هیچ وقت تثبیت نخواهد شد.

رئیس سازمان محیط زیست بیان نمود: انجام مطالعات تنها به معنی این نیست که چهار کانون گرد و غبار شناخته شده را سرکوب کنیم. اگر این گونه عمل کنیم، 40 کانون دیگر نیز ایجاد می گردد. در مطالعات باید ظرفیت استان به صراحت دیده گردد و معین گردد که چه تعداد دام در این استان می توانند چرا نمایند. همچنین باید معین گردد که چقدر آب باید پشت سدها برای مصرف نگهداشته گردد.

کلانتری با بیان اینکه حق آبه تالاب ها باید تامین گردد، گفت: در حال حاضر حق آبه 38 تالاب کشور معین شده است. ضرورت و اولویت تامین حق آبه تالاب ها بالاتر از تامین حق آبه کشاورزی است. همچنین اگر آب ذخیره پشت سدها کم شد، نباید بگوییم که حق آبه تالاب را تامین نکنیم و آب را برای کشاورزی مصرف کنیم؛ اگر این گونه عمل کنیم پیامدهای آن همان چیزی است که می بینیم.

وی عنوان نمود: 83 درصد عامل تعطیلی های تهران ناشی از فعالیت خودروها و موتورسیکلت ها است. اینکه برای جلوگیری از تعطیلی کارخانجات، این موارد را رها نموده و مدارس را تعطیل کنیم درست نیست در حالی که باید به این موضوع توجه گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: با عدم تامین حق آبه زیست محیطی و خشک کردن تالاب ها، کارخانه گرد و غبار ایجاد می کنیم. ما علت را رها نموده ایم در حالی که باید اصل موضوع معین گردد.

کلانتری با تاکید بر لزوم خشکاندن ریشه گرد و غبار در خوزستان، ادامه داد: هدف اول ما این بود که ریشه گرد و غبار در خوزستان در مدت چهار تا پنج سال خشکانده گردد، نه اینکه چهار نفر پولی را به جیب بزنند. ریشه کنی گرد و غبار همزمان با بوته کاری و رهاکردن دام و زاد و ولد و چرای دام انجام نمی گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بیان نمود: بر مبنای پتانسیل های خوزستان باید از منابع استفاده گردد. 40 سال پیش 134 میلیارد مترمکعب آب تجزیه پذیر داشتیم اما اکنون منابع آبی تجزیه پذیر کشور به کمتر از 90 میلیارد مترمکعب رسیده است. سیاست های تخریب منابع آبی ما چندین برابر 40 سال پیش است و در آینده ای نزدیک مسائل بیشتری درباره مسائل آب خواهیم داشت.

وی عنوان نمود: از این منابع باید به گونه ای استفاده گردد که گرد و غبار خوزستان در میان مدت مهار گردد.

کلانتری توضیح داد: در حال حاضر 160 هزار هکتار از جنگل های زاگرس در حال خشک شدن هستند زیرا اصول اولیه جنگل را رعایت ننموده ایم. جنگل ها را شخم زدیم، دام ها را افزایش دادیم و خاک را از بین بردیم و اکنون نفوذ آب در جنگل ها به حداقل ها رسیده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست عنوان نمود: در 40 تا 50 سال درختان به تدریج ضعیف شدند و اگر با یک بیماری، هزاران سال همزیستی مسالمت آمیز داشتند، اکنون همان بیماری بر این درختان غلبه نموده است؛ نباید این اتفاق در مورد گرد و غبار خوزستان رخ دهد. نباید از طرفی سرمایه گذاری کنیم و از طرفی دام ها چند برابر ظرفیت، چرا نمایند.

کلانتری با بیان اینکه خوزستان و هر استان دیگری باید با علت مبارزه کند، گفت: اکنون حداقل کارها در حال اجرا است و اگر این شرایط ادامه یابد، شرایط سخت می گردد.

وی با اشاره به شرایط کشور در پی تحریم های آمریکا، بیان نمود: اکنون امکان دسترسی زیاد به بودجه بسته شده وجود ندارد بنابراین اعتبارات باید درست تخصیص یابد و نظارت درستی نیز گردد. معین نیست سال های آینده نیز این اعتبار تخصیص یابد یا خیر.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کلانتری: در آینده نزدیک مسائل بیشتری درباره آب خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلانتری: در آینده نزدیک مسائل بیشتری درباره آب خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید