چگونه بازی های قدیمی را در کامپیوتر نو اجرا کنیم؟

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، لذت بردن دوباره از بازی های قدیمی موردعلاقه و تجربه بازی هایی که در نسل های گذشته از دست داده اید، بسیار هیجان انگیز است. اما در این میان، اجرای بازی های قدیمی در کامپیوتر های تازه می تواند چالش های زیادی به همراه داشته باشد که در ادامه راهکارهایی برای برطرف کردن این چالش ها مطرح می کنیم.

چگونه بازی های قدیمی را در کامپیوتر نو اجرا کنیم؟

مسائل سازگاری با سیستم عامل

بسته به زمان عرضه بازی، ممکن است بازی موردنظر برای نسخه های قدیمی تر ویندوز مانند 7، ویستا یا XP ساخته شده باشد. این موضوع می تواند هنگام اجرای بازی روی سیستم عامل های مدرن مانند ویندوز 10 یا 11 مشکل ایجاد کند. بعضی از بازی ها باز می شوند اما در نقطه خاصی دچار افت فریم یا به طور کامل هنگ می کنند، در حالی که بعضی دیگر از همان ابتدا اجرا نمی شوند یا کرش می کنند.

خوشبختانه، ویندوز به شما امکان می دهد برنامه ها را در حالت compatibility mode برای نسخه های قبلی سیستم عامل اجرا کنید. این کار گاهی اوقات می تواند مشکل را رفع کرده و به شما امکان دهد بازی را همان طور که روی نسخه صحیح اجرا می کردید، تجربه کنید. برای انجام این کار، باید فایل اجرایی بازی را در کامپیوتر خود پیدا کنید. اگر از استیم (Steam) استفاده می کنید، می توانید با کلیک راست روی بازی در کتابخانه خود و انتخاب Browse Local Files آن را پیدا کنید.

اگر بازی متعلق به استیم نیست، پوشه Program Files را در درایو اصلی سیستم خود جستجو کنید. عنوان بازی یا نام فروشگاه عرضه کننده آن را پیدا کرده و فایل اجرایی را بیابید. روی آن کلیک راست کرده و Properties > Compatibility را انتخاب کنید، سپس نسخه مناسب ویندوز موردنیاز بازی را (که ممکن است برای پیدا کردن آن کمی تحقیق لازم باشد) انتخاب کنید. روی Apply کلیک کرده و دوباره امتحان کنید. بازی باید به درستی و مانند زمانی که از سیستم عامل مناسب استفاده می کردید، اجرا شود.

همچنین می توانید با انتخاب گزینه Run compatibility troubleshooter اجازه دهید ویندوز نسخه مورد نیاز را به شما پیشنهاد دهد که این گزینه سعی می کند نسخه صحیح را انتخاب کند.

نو بودن درایورها

یکی از معایب به روز نگه داشتن درایورهای گرافیکی این است که بازی های قدیمی تر پس از مدتی دیگر از پشتیبانی توسعه دهندگان برخوردار نمی شوند. این به این معنی است که پردازنده گرافیکی قدرتمند شما ممکن است با آن ها سازگاری نداشته باشد و اجرای روان آن ها را با مشکل روبرو کند. در حالی که بازی های مدرن به راحتی اجرا می شوند، اما عناوینی که سال ها پیش ساخته شده اند و با درایورهای قدیمی تر سازگار بوده اند، ممکن است دچار مشکل شده و حتی با کرش (بستن ناگهانی) روبرو شوند.

ساده ترین راه حل برای این مشکل، پایین آوردن (Downgrade) موقتی درایور کارت گرافیک به نسخه ای است که بازی مذکور بدون مشکل روی آن اجرا می شد. این نسخه درایور را معمولا می توانید در وب سایت سازنده پردازنده گرافیکی (GPU) کامپیوتر خود پیدا کنید.

به سادگی فایل نصبی (Installer) نسخه قدیمی را دانلود و مثل هر برنامه دیگری اجرا کنید. این برنامه به صورت اتوماتیک نسخه نو را با نسخه قدیمی جایگزین خواهد کرد. پس از اتمام بازی می توانید دوباره درایور را به آخرین نسخه به روزرسانی کنید. با اینکه این راه حل در بیشتر مواقع کارآمد است، در صورت بروز مسائل بیشتر، بهتر است درایور گرافیک را از ابتدا به طور کامل نصب کنید.

مشکل با کنترلر

بسکمک از بازی های کامپیوتر به طور پیش فرض از گیم پد پشتیبانی می کنند، بنابراین می توانید به جای صفحه کلید و ماوس، یک کنترلر را وصل کرده و استفاده کنید. با این حال، بسکمک از عناوین قدیمی تر در دوره ای عرضه شدند که استفاده از کنترلر در کامپیوتر هنوز به طور گسترده رایج نشده بود. این به این معنی است که بسکمک از بازی های قدیمی کامپیوتر اصلا از بازی با کنترلر پشتیبانی نمی کنند یا پشتیبانی آن ها محدود است.

برنامه هایی مانند Xpadder وجود دارند که به شما امکان می دهند کلیدهای صفحه کلید را به دکمه های گیم پد خود اختصاص دهید و در واقع کنترل های صفحه کلید و ماوس را با کنترلر شبیه سازی کنید. اما توجه داشته باشید که این روش ممکن است کمی قدیمی و دست وپاگیر به نظر برسد. گاهی اوقات ممکن است استفاده از صفحه کلید و ماوس همچنان گزینه بهتری باشد.

در حال حاضر، استیم به طور رسمی از کنترلر DualSense سونی پلی استیشن 5 پشتیبانی می کند و بسکمک از بازی ها نمادهای دکمه را با معادل های پلی استیشن مطابقت می دهند. با این حال، متأسفانه، بسکمک از عناوین قدیمی تر همچنان انتظار دارند از یک کنترلر ایکس باکس استفاده شود. بنابراین در چنین شرایطی راهنماهای درون بازی ممکن است طرح دکمه های کنترلر ایکس باکس را نشان دهند که در نتیجه یا باید دکمه های معادل را به خاطر بسپارید یا در پی مادهایی باشید که دکمه ها را به موارد صحیح تغییر دهند.

خاتمه یافتن پشتیبانی از بازی قدیمی کامپیوتر

طبیعتاً با کاهش محبوبیت بازی ها و توقف دریافت به روزرسانی، توسعه دهندگان تمایل دارند خطوط پشتیبانی یا انجمن های آنلاین خود را به نفع عناوین نوتر رها کنند. نتیجه ناخوشایند این اتفاق این است که اغلب اوقات، هنگام بروز مسائل در حین بازی، تنها راهنماهایی که قبلاً به صورت آنلاین وجود داشته اند باقی می مانند.

خوشبختانه، یافتن طرفداران بازی در وب سایت هایی مانند GameFAQs و Reddit یا پلتفرم های مشابه کار دشواری نیست. در این سایت ها کاربران می توانند سوال بپرسند یا برای حل مسئله ای که با آن روبرو شده اند، از سایر بازیکنان درخواست کمک کنند. در بیشتر مواقع، شما تنها فردی نخواهید بود که با مشکل خاصی روبرو شده اید و می توانید به سادگی راه حل هایی را که دیگران به افراد دیگر پیشنهاد داده اند جستجو کرده و مشکل خود را رفع کنید. حتی می توانید خودتان پستی در انجمن استیم یا وب سایت های دیگر ارسال کنید.

بسکمک از اوقات، این مسائل منجر به راه حل های ساخته شده از طریق طرفداران می شود. ممکن است شما به دانلود یک پچ غیررسمی هدایت شوید که پشتیبانی از سیستم عامل های مدرن، روش های کنترل، رزولوشن های رندر، پیکربندی های سخت افزار و موارد دیگر را اضافه می کند. این کار می تواند زمان بر باشد، اما اگر مشتاق بازی هستید، جستجو در انجمن ها و یافتن این راه حل ها ارزش وقت گذاشتن را دارد.

چالش رزولوشن و نسبت تصویر نو

در حالی که رزولوشن های 1440p و حتی 4K در بازی های مدرن کامپیوتری به استاندارد تبدیل می شوند، نسل های قدیمی تر بازی ها اهداف بصری متفاوتی داشتند. بسکمک از بازی های قدیمی کامپیوتر به جای نسبت تصویر عریض 16:9 (یا بیشتر) که امروزه رایج است، با نسبت تصویر 4:3 اجرا می شدند. این امر می تواند به معنای دیدن نوارهای سیاه در طرفین صفحه نمایش شما باشد، اما گاهی اوقات باعث ایجاد خطاهای بصری عجیب و مسائل مربوط به رابط کاربری بازی می شود و حتی بعضی موقع ها از اجرای کامل بازی جلوگیری می کند.

شما معمولاً می توانید رزولوشن مانیتور خود را به یک رزولوشن پایین تر تغییر دهید، که می تواند به رفع مسائل کمک کند، اما ممکن است بعضی از موارد همچنان به درستی نمایش داده نشوند. حتی با کمترین تنظیمات روشنایی، اجرای یک بازی قدیمی روی مانیتور با رزولوشن بالا می تواند به این معنی باشد که منطقه ها تیره تر همچنان روشن تر از حد انتظار به نظر برسند و بعضی از جلوه های نورپردازی قوی تر از حد نظر باشند.

از طرف دیگر اگر از مانیتور اولترا واید استفاده می کنید، بازی قدیمی برای اجرا در کامپیوتر شما ممکن است با چالش های بیشتری روبرو شود. شاید بتوانید در تنظیمات بازی چنین مسائلی را اصلاح کنید اما بهترین حالت این است که بازی را در حالت پنجره ای اجرا کنید تا تمام فضای مانیتور را اشغال نکند.

از بازی های قدیمی کامپیوتر دست نکشید

در نهایت باید بگوییم که اگر دوست دارید بازی های قدیمی کامپیوتر را بار دیگر تجربه کنید، نباید اجازه دهید این مسائل جلوی شما را بگیرند. تقریباً همیشه روشی برای اجرای عناوین قدیمی تر روی سیستم های مدرن وجود دارد، حتی اگر مجبور باشید چند مورد را تغییر دهید یا یک یا دو پچ نصب کنید تا این اتفاق بیفتد. در ضمنً باید خاطرنشان کنیم اگر می خواهید بازی های قدیمی را بر روی موبایل خود اجرا کنید، باید به سراغ شبیه سازهای موبایل برای اجرای بازی های قدیمی بروید که خوشبختانه گزینه های زیادی از آن ها ارائه شده است.

منبع: HowToGeek

منبع: دیجیکالا مگ

به "چگونه بازی های قدیمی را در کامپیوتر نو اجرا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بازی های قدیمی را در کامپیوتر نو اجرا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید