شرایط برخورداری استان ها از توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات که به وسیله سازمان فناوری اطلاعات ایران میزان گیری می گردد، بر مبنای سنجش، ارزیابی و تحلیل مفاهیم کلیدی فناوری اطلاعات و ارتباطات و تأمین زیرساخت های فنی، آموزشی و پژوهشی به دست می آید و در برگیرنده سازوکارهای لازم برای ظرفیت سازی فنی و آموزشی در این حوزه است.

شرایط برخورداری استان ها از توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات

یکی از مفاهیم اصلی در نظام پایش، مجموعه کلیدی نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است که در همسویی با اهداف کلان ملی، اسناد بالادستی و اهداف توسعه جهانی مانند اهداف توسعه هزاره و اهداف توسعه پایدار و با در نظر گرفتن نیازهای گزارش دهی به نهادهای بین المللی، تدوین شده است.

نتایج اندازه گیری شاخص های توسعه فاوا در 6 ماهه اول سال جاری که از مجموعه کلیدی 145 نشانگر احصا شده است، از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر شده است.

در این سند، 44 شاخص در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران استخراج شده و 5 شاخص بین المللی در این سند مورد ارزیابی قرار گرفته است.

چارچوب مفهومی تدوین سند نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران، بر اساس توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات، استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارزان بودن (Affordable ICT)، کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، دولت الکترونیک و دولت همراه (e-government and m-government)، سلامت الکترونیک (e-health)، تجارت الکترونیک در کسب و کار و خانوار، آموزش الکترونیکی (e-learning)، محتوای الکترونیکی (e-content)، کشاورزی الکترونیک (e-agriculture) ، اثرات مالی و اجتماعی فناوری اطلاعات و ارتباطات، اشتغال پایدار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجارت بین المللی محصولات و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات، محیط زیست و فناوری اطلاعات و ارتباطات، اثرات کلان مالی فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیرساخت های توانمند ساز، پژوهش در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، امنیت اینترنت، بسط قوانین و مقررات ناظر بر فضای مجازی و مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات به دست آمده است.

نتایج ارزیابی شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات از توسعه فاوا در استان های کشور تا سرانجام 6 ماهه نخست سال 1400 نشان می دهد که تنها 6 استان در شرایط مطلوب توسعه یافتگی قرار داشته و از میانه کشور بالاتر هستند. در همین حال شرایط 10 استان قابل قبول و خوب است و 14 استان نیز شرایط آنچنان مطلوبی ندارند. در این میان اما شرایط یک استان در زمینه شاخص توسعه یافتگی بسیار نامطلوب بوده و کم برخوردار از توسعه ICT است.

تهران، سمنان، یزد، البرز، اصفهان و قم در شاخص بالای توسعه یافتگی قرار دارند و شرایط توسعه فناوری اطلاعات در استان سیستان و بلوچستان نامطلوب و غیرقابل قبول است.

در شکل زیر رنگ سبز توسعه یافتگی، رنگ نارنجی شرایط قابل قبول، رنگ زرد شرایط میانه و رنگ قرمز شرایط نامطلوب را نشان می دهد.

نتایج ارزیابی ها از دسترسی کشور به فناوری اطلاعات و ارتباطات حاکی از آن است که تعداد مشترکین تلفن ثابت به ازای هر 100 نفر حدود 31 درصد (30.92 درصد) و مشترکین تلفن همراه به ازای هر 100 نفر به 155 درصد (155.95 درصد) رسیده است.

اندازه پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای کاربران اینترنت حدود 95 کیلوبیت بر ثانیه (95999.53 بیت بر ثانیه) اعلام شده است.

بعلاوه نزدیک به 68 درصد (67.91 درصد) خانوار دسترسی به رایانه دارند و بیش از 70 درصد (70.65 درصد) خانوار دارای دسترسی به اینترنت هستند.

از حیث شاخص استفاده از فناوری اطلاعات نیز نتایج زیر به دست آمده است:

درصد افرادی که از اینترنت استفاده می نمایند: 66.83 درصد

مشترکین پهن باند ثابت به ازای هر 100 نفر: 11.25 درصد

مشترکین فعال پهن باند سیار به ازای هر 100 نفر: 105.17 درصد

در شاخص مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز نرخ باسوادی بزرگسالان (15 سال به بالا) کشور 84.43 درصد اعلام شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شرایط برخورداری استان ها از توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط برخورداری استان ها از توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید