قهرمانی به نام آقا نعمت ، زندگی در دمای منفی 35 درجه

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، خبرنگاران: علی تک روستا، کارگردان مستند آقا نعمت می گوید که برای ثبت رکوردشکنی تاریخی تمرینات طاقت فرسایی داشته است؛ از زندگی در ارتفاع 4200متری تا دمای منفی35 درجه با دوربین!

قهرمانی به نام آقا نعمت ، زندگی در دمای منفی 35 درجه

به گزارش تسنیم، مستند آقا نعمت به کارگردانی علی تک روستا و تهیه کنندگی مریم نقیبی اثر جدیدی است که به تازگی آماده شده و متقاضی حضور در شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت شده است.

علی تک روستا، کارگردان مستند آقا نعمت ضمن معرفی سوژه مستند خود گفت: شخصیت اصلی این فیلم، نعمت الله یزدانی است که سرگذشت ویژه ای داشته است. او تا همین چند سال پیش اصلاً کوه نورد نبوده و شغل آزاد داشته است، اما بنابر دلایلی ورشکست می شود و همین اتفاق زندگی شخصی او را درگیر مسائلی می کند.

وی ادامه داد: این مسائل به قدری زیاد بود که آقا نعمت را در شرایط سخت روحی و روانی قرار می دهد، اما در نهایت تصمیم می گیرد که به دل کوه بزند! در ابتدا در کوهپایه است و به مشاغلی نظیر جمع آوری و فروش زرشک کوهی مشغول می شود، اما بعد از 3 سال، آرام آرام کوه نوردها او را می شناسند و همین اتفاق، آغاز دنیای او در کوه نوردی است، مدتی مشغول به لیدری برای کوه نوردان است و هر هفته کوه نوردان زیادی را راهنمایی می کند تا به قله برسند، در نهایت، آرام آرام تبدیل به یک کوه نورد حرفه ای می شود و یک تصمیم مهم می گیرد، فتح قله دماوند از چهار جبهه در یک روز زمستانی!

تک روستا با اشاره به تصمیم شخصیت اصلی این فیلم برای فتح قله دماوند از 4 جبهه در زمستان گفت: در ابتدا این تصمیم را در فصل تابستان عملیاتی می کند و طی 16 ساعت و نیم، قله دماوند را از 4 جبهه فتح می کند، البته افراد دیگری برای این کار اقدام کرده اند، اما هیچ کدام نتوانستند در کمتر از 24 ساعت، قله را فتح کنند. اگرچه این رکوردزنی در تابستان به دلیل مساعد بودن شرایط آب وهوا اتفاق چندان سختی نیست، اما آقا نعمت می خواهد که برای اولین بار در فصل زمستان این رکورد را به نام خودش ثبت کند، من هم به عنوان مستندساز با او همراه می شوم تا مستندی را از این اتفاق بسازم.

این مستندساز درباره همراهی خود با این سوژه و سختی هایی که داشته است، گفت: طبیعی است که حضور کنار چنین فردی و مستندسازی از این اتفاق، کار بسیار سختی است، شاید 10 سال پیش بود که به صورت تفریحی کوه نوردی کرده بودم و در این 10 سال حتی ورزش هم نکرده بودم، بنابراین تمرینات سختی را آغاز کردم و تمام توانم را گذاشتم، برای مثال، یک روز در میان، 30 کیلومتر پیاده روی تند داشتم و برای تمرین شرایط، قله های مختلف را همراه با ایشان فتح می کردم، هم چنین یکی دو ماه پیش تر از روز رکوردزنی تمرینات خود را برای کسب آمادگی جسمانی و هم هوایی در ارتفاع 4200 آغاز کرده بودیم.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، یکی از سختی های کار ما، مستندسازی در دمای منفی35 درجه در روز رکوردشکنی بود، برای همین موضوع، نزدیک به یک ماه پیش تر از روز رکوردزنی در کوه ساکن شدیم؛ در آن منطقه دما 25 درجه زیر صفر بود. روز رکوردزنی 10 اسفند مقرر شده بود و ما از بهمن ماه در حوالی کوه دماوند مستقر بودیم.

تک روستا با اشاره به اتفاقات رخ داده در روز ثبت رکورد گفت: در نهایت روز موعود فرا رسید و کار را آغاز کردیم. طبیعی بود که هیچ کس نمی تواند هم پای آقا نعمت در 4 بار، فاتح قله شود؛ بر همین اساس از کوهنوردان حرفه ای و هیئت کوهنوردی استان البرز تقاضا کردیم در اقصی نقاط قله دماوند بایستند و ورود و خروج آقا نعمت را ثبت کنند، هم چنین یک دوربین گوپرو به خود او وصل کردیم که همه تصاویر مربوط به فتح قله از 4 جبهه مختلف را ضبط کند، علاوه بر این، یک چالش برای خودم وجود داشت و آن هم این بود؛ آیا من هم می توانم قله را فتح کنم یا خیر؟ از قلم نیاندازید که علاوه بر تحمل سرما و تلاش برای عدم توان بدنی، باید بخشی از تمرکز خود را برای تصویربرداری و کارگردانی می گذاشتم و همین موضوع کار را برایم سخت می کرد.

کارگردان مستند آقا نعمت بیان داشت: یکی از نکات مهمی که در این مستند دیده می شود این است که هنوز هم آن مسائل قبلی در زندگی آقا نعمت پابرجاست و همچنان با چالش هایی درگیر است؛ برای مثال در بخشی از فیلم می بینیم که یک نفر با حکم جلب سراغش می آید! انگیزه و امیدی که اکنون در آقا نعمت وجود دارد، وصف نشدنی است و در همین بستر به مخاطب نشان می دهیم که علی رغم وجود چالش ها در زندگی، می توان کارهای بزرگی انجام داد، باور او این است که هیچ چیزی در برابر اراده انسان نمی تواند بایستد.

وی درباره روند تولید این مستند گفت: برای ثبت این مستند 78دقیقه ای، نزدیک به 14 ماه درگیر تولید بودیم و 8 ماه هم مستمراً تمرین کوه نوردی می کردم، بخش میدانی این مستند از بهار 1400 آماده شد تا زمستان آن سال ادامه پیدا کرد.او در پایان درباره اهمیت ساخت چنین اثری گفت: فکر می کنم مهم ترین جنبه تولید این فیلم، نمایش امید است، در اینجا فردی را می بینیم که به دلیل مسائل شخصی اش، شرایط سختی داشته اما حالا تبدیل به یک قهرمان شده است.

براساس این گزارش، مستند آقا نعمت به کارگردانی علی تک روستا و تهیه کنندگی مریم نقیبی متقاضی حضور در شانزدهمین جشنواره سینما حقیقت شده است.

منبع: توریسم آنلاین

به "قهرمانی به نام آقا نعمت ، زندگی در دمای منفی 35 درجه" امتیاز دهید

1 کاربر به "قهرمانی به نام آقا نعمت ، زندگی در دمای منفی 35 درجه" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قهرمانی به نام آقا نعمت ، زندگی در دمای منفی 35 درجه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید