خبرنگاران موردی از ورود تورهای گردشگری بدون مجوز به کویر مرنجاب نداشتیم

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، کاشان- خبرنگاران- رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آران و بیدگل گفت: بعد از ساماندهی ورود تورهای گردشگری به کویر مرنجاب در یک سال اخیر تا به امروز موردی از تورهای بدون مجوز به این منطقه نداشته ایم.

خبرنگاران موردی از ورود تورهای گردشگری بدون مجوز به کویر مرنجاب نداشتیم

سیدحسین چاکری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار وبلاگ سطح دیتا افزود: ساماندهی کویر مرنجاب در کنار اطلاع رسانی به آژانس های مسافرتی کشور، کنترل ورودی ها و جلوگیری از عزیمت تورهای بدون مجوز به این منطقه محقق شده است.

وی با اشاره به آغاز ساماندهی جاده و کویر مرنجاب ادامه داد: تورهای مجوزدار به دلیل خاکی بودن جاده و مسافت زیاد برای حضور در این منطقه تمایل کمتری دارند و در یک سال گذشته شاهد کاهش ورود تورها بوده ایم.

این مسوول میراث فرهنگی با رد مطالب منتشره در فضای مجازی مبنی بر ورود تورهای بدون مجوز به این منطقه گردشگری اظهارداشت: برخی گردشگران در قالب گروه های آفرودی (بیراهه نوردی) از چندی پیش وارد منطقه مرنجاب می شوند و در مکان های مختلف کویر اردو می زنند.

چاکری افزود: کویر مرنجاب به دلیل گستردگی، راه های ورودی بسیار زیادی دارد که کار را برای نظارت بیشتر سخت کرد اما برای ساماندهی گروه های آفرودی هم برنامه ریزی در حال انجام است چرا که این گروه ها زیر نظر آژانس مسافرتی نبوده و از هر جاده ای وارد کویر می شوند.

وی شرح داد: ساماندهی کویر مرنجاب با ورود سرمایه گذاران مختلف و ایجاد کمپ ها و اقامتگاه ها شتاب گرفت و در 2 ماه گذشته شرکت سرمایه گذاری شهرداری آران و بیدگل هم اقدام های ارزنده ای برای ساماندهی این منطقه آغاز کرده است.

وی افزود: تسطیح جاده، نصب بنر، ساماندهی کنترل ورودی، ایجاد نمازخانه و سرویس های بهداشتی و توزیع هدیه، ماسک، تب سنجی و توجیه گردشگران در کنترل ورودی از جمله اقدام های شرکت سرمایه گذاری وابسته به شهرداری و کارگروه ویژه مرنجاب است.

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، در چند وقت گذشته بحث هایی به اشتباه در شبکه های مجازی مبنی بر ورود تورهای بدون مجوز به کویر مرنجاب در حالی مطرح است که در حاشیه کویر مرنجاب، کویرهای سیازگه، متین آباد، زواره و مصر قرار گرفته است که میزبان تورهای مختلف گردشگری هستند و با کویر مرنجاب اشتباه گرفته می شوند.

مرنجاب از توابع شهرستان آران و بیدگل با 850 متر ارتفاع از سطح آب های آزاد جزو 10 گزینه نخست علاقه مندان به زیبایی های چشم نواز کویری ایران است که از شمال به دریاچه نمک، از غرب به کویر مسیله، دریاچه حوض سلطان و حوض مره و از شرق به پارک ملی کویر منتهی می شود و از نظر دسترسی گزینه مناسبی برای سفرهای کوتاه خاتمه هفته به شمار می آید.

مرنجاب با برخورداری از ظرفیت فعالیت هایی مانند کویرنوردی، آفرود، موتورسواری، سافاری، شترسواری و اسکی روی شن و ماسه پیش از شیوع ویروس کرونا، سالانه میزبان ده ها هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی بود.

درخت های گز، تاغ و گون در کنار گونه هایی مانند گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین و به گفته برخی یوزپلنگ پوشش گیاهی و جانوری پربار این منطقه کویری در شمال شهرستان آران و بیدگل را شکل می دهد.

شهرستان آران و بیدگل با جمعیت افزون بر 103 هزار نفر، در فاصله نزدیک به 215 کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران موردی از ورود تورهای گردشگری بدون مجوز به کویر مرنجاب نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران موردی از ورود تورهای گردشگری بدون مجوز به کویر مرنجاب نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید