جناب سرهنگ علیفر، تا کجا می خواهید ادامه بدهید؟

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، روزنامه هفت صبح: علیرضا علیفر که محروم شد، در نامه روابط عمومی شبکه ورزش مدت زمان این محرومیت قید نشده بود. حداقل فایده اش این بود که شبکه ورزش در برابر انتقاد های فزاینده منفعل عمل نکرد و گاف علیفر را غیرقابل اغماض دانست.

جناب سرهنگ علیفر، تا کجا می خواهید ادامه بدهید؟

می دانید که او در حین گزارش مسابقه رئال مادرید و لوانته، سید جلال حسینی را بازیکن لوانته مطرح نمود و ... تعابیر متعددی از این اشتباه شد.

برخی پای مسائل غیرفوتبالی را پیش کشیدند و برخی آن را گاف سهوی، اما وحشتناک سرهنگ دانستند. حالا مسئله هیچ کدام از این فرضیات نیست؛ علیفر از ابتدای هفته کارش را از سر گرفته، اما نمی خواهد دست از مصاحبه و توجیه بردارد.

مورد اول: 5 مصاحبه در یک ماه!

ایراد بزرگ علیرضا علیفر در گزارشگری اطاله کلام است. او اجازه نمی دهد صدای استادیوم به گوش بیننده برسد و روی هر صحنه، نظر و تحلیل دارد. این عیب محدود به گزارشگری اش نیست و در ماجرای اخیر خودش را بیشتر نشان داد. علیفر بلافاصله بعد از گاف، با خبرآنلاین مصاحبه ای انجام داد و از خودش دفاع کرد.

تا اینجا طبیعی است و علیفر حق دارد. بعد از آن، اما مصاحبه های او اضافه است. یک بار با ایسنا مصاحبه کرد و از رفع محرومیت خود خبر داد و در همین مصاحبه درباره گاف و حواشی بعد از آن هم به طور مبسوط توضیح داد. پیش تر به تفصیل با روزنامه همشهری به مصاحبه نشست.

کمی عقب تر مصاحبه او با سایت ورزش سه منتشر شد. روز گذشته هم شاهد مصاحبهی او با روزنامه شهروند بودیم. این وسط شاید مصاحبه ای دیگر هم بوده که از چشم مان پنهان مانده! عجالتاً می شود پنج مصاحبه در کمتر از یک ماه!

مورد دوم: توجیه و توجیه

از همان مصاحبهی اول تا همین مورد اخیر، نخ تسبیح صحبت های سرهنگ علیفر چند کلیدواژه است. مهم ترین رد گفته های او توجیه درباره گاف وحشتناکی است که داده. هر بار توضیح می دهد که: من به انگلیسی در اینترنت سرچ کردم رئال مادرید - لوانته، لاین آپ، وقتی لاین آپ یا همان فهرست بازیکنان دو تیم آمد، نام بازیکن شماره 17 لوانته، جلال حسینی بود.

خب، در نگاه اول شک کردم، اما تا وقتی پنپجره جابجایی باز است، هر بازیکنی می تواند به تیم دیگری برود. جناب سرهنگ یک بار گفتید و تمام؛ او که باید باور کند کرده. چرا در همه مصاحبه ها توضیح می دهید؟

مورد سوم: فرار رو به جلو

آنچه در مصاحبه های اخیر علیفر بیش از همه به چشم می آید، انتقاد تند و تیز به رسانه هاست. گویی آن ها مرتکب این گاف بوده اند و گویی بعد از این اشتباه باید از علیفر تشکر می کردند: اشتباه کردن که ایرادی ندارد.

مگر آن ها که با من مشکل شخصی دارند، اشتباه نداشته اند؟ شما آدمی را می شناسید که اشتباه نکند؟ من که نباید به خاطر اشتباهاتم به برخی افراد خاص پاسخ بدهم... بله؛ هر کس اشتباه کرد باید تاوانش را بدهد. نیاز به این همه توضیح و برچسب زدن هم نیست.

مورد چهارم: غلبه بر احساسات

یکی دیگر از آفت های مصاحبه زیاد حرف هایی است که نباید زده شوند. علیفر در حالی در مصاحبه اخیر، خود را کارمند سازمان معظم و ابررسانه صداوسیما معرفی کرده که همین یک ماه پیش عزم رفتن کرده بود. او می خواست از ایران برود و حرفه اش را در شبکه ای دیگر پی بگیرد!

آن ها که سرهنگ را می شناسند می دانند این تهدید یک واکنش تمام احساسی بود که دلیل آن مصاحبه های زیاد است. جمله معروف کتابی او هم نسبتی با تمجید از صداوسیما ندارد: اگر بخواهیم به این شکل افراد را تعلیق کنیم، همه همکاران جوان من که در ابتدای راه هستند، تعلیق می شوند و از چند وقت دیگر باید جای گزارش، موسیقی پخش کنیم.

مورد پنجم: و گاف ها ادامه دارد

درباره ویژگی های گزارشگری علیرضا علیفر پیش تر به تفصیل نوشتیم و نقاط ضعف و قوتش را برشمردیم. چیزی نمی ماند جز اینکه گاف همنشین علیفر است.

نمونه جدیدش را خبرآنلاین منتشر کرده: نکته جالبی که در ترکیب نیوکاسل به چشم می خورد و در ماه های اخیر مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است، حضور دو برادر یعنی شان و متئو لانگ استاف است، اما علیفر، در دقیقه 26 گفت که لانگ استاف های نیوکاسل نسبتی با هم ندارند؟!

منبع: برترین ها

به "جناب سرهنگ علیفر، تا کجا می خواهید ادامه بدهید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جناب سرهنگ علیفر، تا کجا می خواهید ادامه بدهید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید