ارگ راین، بنایی در کرمان که حتما باید ببینید!

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، ارگ راین، بنای کهن و بی نظیر و یکی از جاذبه های گردشگری کرمان و جاهای دیدنی کرمان است که قدمت آن به دوره ساسانی برمی شود. این بنای زیبا در جنوب غربی شهر کنونی راین در استان کرمان واقع شده. معماری و ساخت این بنا تاریخی که در بالای تپه ای قراردارد بسیار شبیه به ارگ بم است و درواقع می توان گفت که این ارگ دومین بنای خشتی جهان بعد از ارگ بم محسوب می شود. جالب است بدانید ارگ راین پس از تخریبِ ارگ بم بر اثر زلزله بیش از پیش مورد توجه گردشگران خارجی و داخلی قرار گرفته است. بنابراین با ما همراه باشید برای بازدید از ارگ راین، یکی از جاذبه های گردشگری کرمان و جاهای دیدنی کرمان ...

ارگ راین، بنایی در کرمان که حتما باید ببینید!

کمی بیشتر درباره ارگ راین

پلان این بنای زیبای خشتی تقریبا مربع شکل است و چندین برج در اطراف آن ساخته شده است. مساحت بنا در حدود 22 هزار متر مربع است و دور تادور قلعه را حصاری دربرگرفته که ارتفاع آن بیش از 10 متر می باشد. سر درِ بزرگ و باشکوه این ارگ که به محوطه داخلی راه دارد تنها ورودی قلعه است. درون ارگ راین نیز عناصر دیگری چون بازار، زورخانه و اصطبل های زمستانی و تابستانی وجود دارد. و همچنین دارای بخش های عامه نشین و اعیان نشین است و برخی فضاهای دیگر مانند مکتب خانه و ساختمان قرنطینه که مکان های مورد نیاز مردم بوده در آن دیده می شود. یکی از بخش های دیدنی این بنای با شکوه، بخش نگهبانی است. که نزدیک دربِ ورودی ارگ قرار گرفته است. در قسمت بالایی بخش نگهبانی یک سوراخ مربع شکل به منظور دیدبانی وجود دارد، که در گذشته نگهبانان ورود و خروج افراد را از آن نقطه کنترل و محافظت می کردند. نکته بسیار مجذوب کننده این است که در زمان های جنگ و شورش از همین نقطه بر سَر دشمن آبِ جوشان و یا آتشِ گداخته ریخته می شد. برج های دیدبانی بر اطراف و اکناف این قلعه تسلطِ کامل داشته اند به گونه ای که از این قلعه به ارگی تسخیر ناپذیر یاد می کنند. معماری این بنای خشتی به گونه ای است که قسمت های مختلف ارگ با پله های جالب و بعضا مدور از هم جدا شده اند.

ارگ راین، شهری خاموش

کوچه های تودرتو و بازار بزرگِ ارگ که به حجره های کوچک ختم می شوند، زیبایی ارگ را دو چندان می کند. اما متاسفانه گذشت زمان بر آنها تاثیرات محسوسی گذاشته و بخش هایی از این قلعه قدیمی به همین دلیل فروریخته است. البته راین از گذشته به عنوان یکی از مراکز ساخت شمشیر و چاقو و سپس تفنگ هم بوده است که هنوز چاقو سازی کم و بیش در این شهر رواج دارد. وجود آبشاری زیبا در نزدیکی شهر ، کوه زیبای هزار به ارتفاع 4501 متر ، باغ های فراوان میوه ، معادن مرمر سبز ، صورتی، سولفات سدیم و چشمه های آب معدنی غیر خوراکی ، توانسته این منطقه را به عنوان یک منطقه مجذوب کننده گردشگری معرفی کند. این منطقه در زمان های گذشته یکی از مراکز مهم ساختِ صنایع دفاعی مانند شمشیر و تفنگ نیز بوده و همچنین ارگِ بزرگ و بی نظیر راین یکی از دژهای فرمانروایی میرزا حسین خان (راینی) بوده که در زمان نادرشاه افشار و پسرش محمدعلی خان در دوران زندیه می زیسته است. ارگ راین پس از سرنگونی زندیه به دست آقامحمد خان قاجار، محل زندگی نوادگان میرزا حسین خان بوده که هنوز گروهی از آنان در شهر راین و کرمان هستند.

البته فرمانروایی پدر و پسر در این ولایت نشان از رخنه و محبوبیت آنان در این سرزمین داره تا آنجا که بسیاری از منابع از این ارگ با نام ارگ میرزا حسین خان یاد می کنند.

دسترسی به ارگ راین

اکنون بعد از مطالعه مطالب فوق شاید مشتاق شده باشید که از این بنای تاریخی بی نظیر که یکی از جاهای دیدنی کرمان است، دیدن کنید. با توجه به موقعیت جغرافیایی بنا، اگر از تهران راهی شهر راین شوید پس از پشت سر گذاشتن شهر های قم، کاشان ، نائین، مهریز، رفسنجان و کرمان به شهر راین خواهید رسید. لازم است یادآوری کنیم که شهر راین در حدود 100 کیلومتری جنوب شرقی کرمان واقع شده است و در مسیر کرمان به جیرفت، شهر راین سمت راست شما است. هزینه سفر از تهران تا کرمان با اتوبوس های معمولی 42 تومن و با اتوبوس های vip بین 50 تا 67 تومان می باشد و اگر قصد داشتین با قطار سفر کنید، هزینه بلیط قطاراز تهران به کرمان بین 50 تا 90 هزارتومن می باشد. با توجه به آب و هوای استان کرمان می توان گفت راین زمستان های سرد و تابستان های خنک و دلپذیر دارد. پس پیشنهاد می کنیم برای سفر به این منطقه کهن و تاریخی فصل های بهار و تابستان را در اولویت خود قرار دهید.

منبع: همگردی

به "ارگ راین، بنایی در کرمان که حتما باید ببینید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارگ راین، بنایی در کرمان که حتما باید ببینید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید