آداب مهمانی رفتن ، مهمانی شایسته برای میزبان خود باشید

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، مهمانی رفتن و دعوت از مهمان برای یک دورهمی شاد و بودن در کنار دوست و اقوام، در همه جوامع بشری یک عادت پسندیده است، ولی به خصوص در میان ایرانی ها، مهمانی یک نمود بیشتری دارد، حتماً شنیده اید که ایرانی ها به مهمان نوازی و گرامی داشت مهمان توجه خاصی دارند و حتی می گویند: هنر نزد ایرانیان است و بس! البته زیاد این جمله به بحث مهمانی و مهمان شایسته بودن، ربطی نداشت ولی خب به هرحال وقتی ایرانی هنرمند باشد، حتماً با هنرش می تواند یک مهمان شایسته و حتی یک میزبان عالی باشد. دوستان عزیز ما انسان ها چون موجودات اجتماعی هستیم، بدون ارتباط با دیگران، معنای زندگی را درک نخواهیم کرد. گاهی احتیاج داریم از خلوت خود بیرون بیاییم و در جمع حضور پیدا کنیم، به مهمانی برویم، بخندیم و شاد باشیم. وقتی در یک جمع محبت آمیز یا خانوادگی حضور پیدا می کنید، کمتر درگیری مشغله های فکری خود می شوید و بیشتر از لحظاتتون لذت می برید. خلاصه بودن در یک مهمانی حسابی روحیه تان را عوض خواهدکرد ولی یادتان باشد شما به عنوان یک مهمان که در یک دورهمی دعوت هستید باید یک سری مسائل را در نظر داشته باشید، تا همه از بودن شما در جمع لذت ببرند و خدای ناکرده به اصطلاح وصله ناهمرنگ جمع نباشید، که حضورتان گاهی باعث مزاحمت برای میزبان و بقیه مدعوین گردد. اگر زیاد اهل مهمانی رفتن هستید، نگاهی به نکات این مقاله، شاید در حفظ آداب مهمانی رفتن، یاری کند، پس لطفاً نگاهتان را از ما دریغ نکنید.

آداب مهمانی رفتن ، مهمانی شایسته برای میزبان خود باشید

میزبان یا مهمان؟

مسئله این است. بعضی از آدم های دوروبرمان توی فامیل و حتی دوست ها، عاشق مهمانی دادن هستند و بیشتر دوست دارند مقام میزبانی را تجربه نمایند، بالاخره میزبان بودن هم هواداران خودش را دارد. شما چطور؟ دوست دارید میزبان باشید یا بالعکس، مهمانی رفتن بیشتر به مذاقتان خوش می آید؟ به هرحال وقتی خودتان میزبان هستید حتماً یکسری از برخوردهای مهمانان را بیشتر می پسندید و بعضی دیگر یک جورایی روی اعصابتان پیاده روی می نمایند. حالا فرض کنید مثلاً شما را برای یک مهمانی که در یک شهر دیگر دعوت نموده اند. خرسند شدید؟ بی شک، همین طور است. فقط مواظب باشید جواب دعوت، یک کلمه است، یا قبول می کنید و تشکر را پیشاپیش از مقام میزبان به عمل می آورید و یا احساس تأسف می کنید که نمی تواند حضور بهم رسانید و موجب هرچه گرم تر شدن مجلس شوید. از آداب مهمانی رفتن این هست که حتماً بگویید که امیدوارید در فرصت های بعدی جبران کنید. یک نکته مهم را در این میان از یاد نبرید خواهشاً زیاده گویی نکنید، این که حالا چطور باید برنامه تان را سروسامان بدهید و راهی شوید، یا با چه وسیله ای قصد سفر دارید، این ها موضوعاتی است که به خودتان مربوط است. یک پاسخ کوتاه از طرف شما مبنی بر پذیرش یا عدم پذیرش دعوت مهمانی، میزبان را قانع خواهدکرد. راستی فقط هرکه را دعوت نموده اند با خود همراه کنید، اینجوری خیلی پسندیده تر است.

هرچه از دوست رسد، نیکوست.

برای این که میزان صمیمت خودتان را به میزبان نشان بدهید، به خصوص وقتی که بعد از یک مدت طولانی، مهمان آن ها هستید، به همراه داشتن یک تحفه، البته نه از برای نطنز و قیمتی، کار زیبایی است. حتماً لازم نیست در پی یک وسیله خیلی گران قیمت و منحصربه فرد باشید که همه از تماشا آن حیرت زده شوند. بیشتر به خاطر این که دست خالی نباشید، مثلاً می توانید چیزی را که خودتان درست نموده اید برای عرض احترام به میزبان تقدیم کنید. خود این کار یک جور محبت را در دل ها بیشتر می نماید. فقط اگر چیزی نگرفتید، دیگر لازم نیست برای میزبان شرح دهید که این طرف ها مغازه ای ندیدم یا مثلاَ طوری آمدم که نتواستم خرید کنم. بدانید کسی منتظر هدیه از طرف شما نیست. اگر تهیه کردید که چه بهتر اگر نه هم که دیگر شرح ندهید. بهتر است خوراکی هم تهیه نکنید، چون خود میزبان به قدر کافی تدارک دیده است.

با غذا وارد نشوید!

دیدید پشت شیشه بعضی مغازه ها نوشته اند: لطفاً با غذا وارد نشوید، حالا در خصوص مهمونی ها هم این اصل را رعایت کنید، مثلاً اگر آش درست کردید و به خیال خودتان می گویید، با خودتان می برید تا همه بخورند، این فکر خوبی نیست، شما که نمی دانید تعداد مدعوین چندنفر است؟ پس یکدفعه با این که فکر می کنید دارید خوبی می کنید، اصلاً کار پسندیده ای ننموده اید، شاید به همه نرسد و در این صورت، یکجورایی جلوه بدی دارد و از آداب مهمانی رفتن به دور است. در خصوص این که چی دوست دارید و از چه غذایی خوشتان نمی آید، هم نظر ندهید. اگر این طور بگویید که شما همه چی دوست دارید و متشکر از زحمات میزبان باشید، خیلی شایسته رفتار نموده اید. حالا اگر به چیزی هم حساسیت دارید خب سعی کنید بدون این که نظر دیگران را جلب کنید از آن خوراکی استفاده نکنید. دیگر نیازی به عالم گیر کردن داستان نیست. یادتان باشد شما مهمان هستید به یک رستوران نرفته اید که منو را در جلوی چشمانتان زیرو رو کنید و سفارش بدهید.

اظهارنظر منفی راجع به غذا ممنوع

وقتی همه برای ناهار یا شام در منزل دوست یا یکی از اقوام مهمانی دعوتید، خواهشاً اگر غذا یا خوراکی ای را دوست ندارید، بلند اعلام نظر نفرمایید، مثلاً نگویید من مدتی است گیاهخواری می کنم یا از غذاهای ارگانیک مصرف می کنم این کاملا به دور از آداب مهمانی رفتن هستش. در واقع این کار شما دقیقاً همچون این است که یک لیوان آب یخ را روی سر صاحب خانه خالی نموده باشید و فرد را دچار شک کنید. در این صورت حتماً احساس بدی به او القا خواهیدکرد و این اصلاً درست نیست. یک روز و یا حتی چندساعت تحمل کنید. زیاد سخت نگیرید. اتفاقاً سعی کنید از آن چه برای شما تدارک دیده شده تعریف و تمجید کنید.

تنها حضور فیزیکی در جمع کافی نیست.

شما از آن دسته از افرادی هستید که گوشی موبایلتان همراه اول شماست و هرگز تنها نیستید؟! اگر این طور است، باید یادتان باشد وقتی در یک مهمانی حضور دارید، سعی کنید این همراه را برای مدتی خارج از دسترس خود قرار دهید، مطمئن باشید که از اخبار جهان عقب نخواهید ماند. یک میزان هم به دوروبرتان توجه کنید، باور کنید آدم های خوب دوروبرتان زیادند اگر تلفن همراهتان اجازه آشنایی با آن ها را به شما بدهد. از حال و احوال دیگران در جمع جویا شوید و با آن ها هم صحبتی کنید. وقتی در یک جمع، سرتان به تلفن تان باشد و غرق جهانی مجازی شوید، مطمئن باشید دیگران که نظاره گر شما هستند اصلاً کار شما را شایسته نمی بینند و گاهی به منزله بی احترامی هم تلقی خواهندکرد. وقتی با این موضوع کنار آمدید و گوشی را از خودتان دور کردید فکر نکنید برای صحبت در جمع، طرح مسائل سیاسی، برترین موضوع برای آغاز صحبت است. دیدگاه های سیاسی افراد فرق دارد، پس این مبحث چالشی را در جمع های محبت آمیز لطفاً مطرح نکنید. ممکن است برای القای نوع دیدگاه خودتان به افراد دیگر، گاهی از صدای بلند و گاه هیجانات بیش از میزان بهره ببرید که شادی جمع را کم کند که اصلا جزو آداب مهمانی رفتن نیست.

القای انرژی مثبت را از قلم نیاندازید

وقتی مهمان هستید، سعی کنید با یک دید مثبت وارد منزل صاحب خانه بشوید. اگر تغییراتی در منزل و نوع تزیینات خانه می بینید، به میزبان تبریک بگویید و واقعاً آن چه از زیبایی می بینید با زبان و بلند تحسین کنید تا دیگر حسادت جایی برای نفوذ در قلبتان نداشته باشد. البته بعید می دانم اصلاً شما با این واژه آشنایی داشته باشید. شما حتماً از آن دسته از افرادی هستید که پیشرفت سایرین برایشان باعث افتخار است. دوستان عزیز همواره به یاد داشته باشید، موفقیت دیگران، سدی برای راه شما نمی سازد، پس هیچ وقت امکانات دیگران را با امکانات خود مقایسه نکنید و حسرت داشته های دیگران را نخورید، اگر چیزی برای شما واقعاً در نوع زندگی دیگران زیبایی دارد، می توانید سعی کنید شما هم البته از راه درست آن را به دست آورید. شنیده اید که نابرده رنج... بقیش هم که خودتان می دانید. انرژی مثبت به خودتان و میزبان بدهید. از تغییرات حتی اگر به نظرتان زیاد هم جالب نیست، سخن بگویید و نظر مثبت بدهید. این طوری همه چیز خیلی خوب پیش خواهد رفت.

زیاد ننشینید، خودتان هم فعالیت کنید.

وقتی جایی دعوت هستید و در حد معمول مورد پذیرایی از طرف میزبان قرار گرفته اید ولی مثلاً از آن دسته از افرادی هستید که یک یا دو فنجان چای یا قهوه، برایتان کافی نیست، اگر می توانید که تحمل کنید در غیراین صورت، خیلی محترمانه از میزبان بپرسید که می توانید خودتان بروید و چای بریزید، اگر با تعارف او روبه رو شدید، می توانید بگویید که اگر اشکال نداشته باشد خودتان این کار را می کنید تا او را به زحمت نیندازید آداب مهمانی رفتن را به جای بیاورید.

در زمان نشستن میزبان، تقاضایی نداشته باشید.

وقتی میزبان بعد از یک دوره پذیرایی، می آید و در کنار شما می نشیند، به احتمال قوی فرصتی طلایی بعد از تدارک پذیرایی از شما پیدا نموده تا کمی فارغ از سرگرم بودن به کار، با شما هم صحبتی داشته باشد، پس لطفاً تقاضای چیزی مثلاً یک خوراکی ساده برای کودک دلبندتان که ناهار را درست نخورده و الان تازه احساس گرسنگی می نماید، نداشته باشید. اگر با میزبان زیاد اهل تعارف نیستید، خودتان بلند شوید و یک تدبیری بکنید.

بعد از اتمام غذا، فعالیت داشته باشید.

منظورم این نیست که پیاده روی کنید، بعد از این که غذا را در یک جمع محبت آمیز، میل کردید، در جمع کردن سفره یا میز حتماً مشارکت داشته باشید و آداب مهمانی رفتن را به جای بیارید، می دانید که کار تیمی از سرعت بالایی برخوردار است. پس دست به دست هم به مهر، ظرف ها را هم بشویید. البته در این میان هستند میزبان هایی که علاقه ای به شستن ظروف به وسیله مهمان ندارند و یا حتی خوششان نمی آید که کسی غیر از خودشان این کار را انجام دهد، خب البته این طوری به نفع مهمان هاست ولی شما تعارف خود را بکنید و نشان بدهید که از هیچ کمکی در فرایند خطیر جمع وجور کردن آشپزخانه، دریغ ندارید.

قرار برگشت را به تعویق نیندازید.

حتماً برای خودتان برنامه ریزی نموده اید که چه زمانی دیگر برطرف زحمت کنید و از مهمانی به سمت منزل رهسپار شوید. پس ناگهانی تغییر عقیده ندهید که بیشتر از زمان مهمانی، در منزل میزبان بمانید، البته اگر راهتان دور است و طبق برنامه شب را هم، ماندنی هستید، وسواس در جا و رختخواب پیشنهادی از طرف میزبان به خرج ندهید. خیلی شایسته رفتار کنید و از نظر میزبان، استقبال کنید.

روحیه شاد را از قلم نیاندازید.

اگر حتی مسئله ای دارید یا فکری حسابی فکرتان را درگیر نموده، فعلا تابلوی ورود افکار متفرقه ممنوع را در فکر خود نصب کنید. سعی کنید از این فرصت دورهم بودن، کمال استفاده را بکنید، شاید دفعه بعدی شما یا سایرین نباشند، تا می توانید شاد باشید، لبخند بزنید و دوستان و فامیل را خرسند کنید و حسابی اوقات خوشی را به خودتان و دیگران هدیه دهید. چهره شاد شما تصویری است که در اذهان دیگران خواهدماند و همواره مشتاق ملاقات شما خواهندبود.

سخن آخر

از بودن در کنارهم لذت ببرید، شاید فرصت بودن در میان دوستان و اقوام را خیلی کم داشته باشید، پس لحظات شادی در مهمانی ها به هم هدیه کنید و با اخلاق خوب و رفتارهای پسندیده در یک جمع محبت آمیز، تصویر خوبی از یکدیگر در فکرتان ثبت کنید. سعی کنید حرفی نزنید که دلخوری برای کسی پیش بیاید و کاری انجام ندهید که بعضی آزرده خاطر شوند. به حریم خصوصی دیگران وارد نشوید و سوالاتی از آن ها نپرسید که می دانید مایل به پاسخ دادن نیستند، و در نهایت اینکه مهمانی شایسته برای میزبان خود باشید. دلتان شاد، روزگار بر وفق مرادتان.

منبع: همگردی

به "آداب مهمانی رفتن ، مهمانی شایسته برای میزبان خود باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب مهمانی رفتن ، مهمانی شایسته برای میزبان خود باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید