کدام استان ها بالاترین نرخ فلاکت را دارند؟

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، نرخ فلاکت که از جمع نرخ بیکاری و نرخ تورم به دست می آید، به ترتیب در استان های لرستان و یزد به بالاترین سطح خود در بهار سال جاری رسیده است. برآوردها نشان می دهد پیش از این، در سال 1401 نیز استان لرستان در صدر جدول شاخص فلاکت قرار داشت و یزد نیز ششمین جایگاه را ثبت نموده بود.

کدام استان ها بالاترین نرخ فلاکت را دارند؟

به گزارش اکو ایران، استان لرستان بالاترین ن رخ فلاکت را در بهار امسال ثبت نموده است. این شاخص از مجموع بیکاری و تورم سالانه به دست می آید و در این استان به مرز 70 درصد رسیده است. این در حالی است که این شاخص در مرکز کمترین سطح را در مقایسه با سایر استان ها داشته است.

پایین ترین نرخ بیکاری در دو استان تهران و بوشهر رقم خورده است. استان هایی که در سال 1401 جزو 3 استان با کمترین اندازه شاخص فلاکت بوده اند.

آنطور که اکوایران گزارش داده است، محاسبات نشان می دهد به طور کلی کانال شاخص فلاکت استان ها در نخستین فصل امسال نسبت به سال گذشته حدود 1.7 واحد درصد جابه جا شده و افزایش یافته است.

شاخص فلاکت متغیری است که از جمع نرخ بیکاری فصلی و تورم سالانه به دست می آید. بعضی از کارشناسان مالی عقیده دارند این شاخص می تواند اندازه رکود تورمی در یک اقتصاد را بسنجد. بعضی نیز در اهیمت ارزیابی این شاخص عنوان نموده اند شاخص فلاکت رابطه مستقیمی با اندازه جرم و جنایت و آمار خودکشی دارد.

در این گزارش بر اساس آمارهای منتشر شده از مرکز آمار، تورم سالانه در هر فصل به دست آمده و سپس از جمع نرخ بیکاری فصلی و تورم سالانه در هر فصل شاخص فلاکت محاسبه شده است.

بالا بودن شاخص فلاکت به معنای بالا بودن تورم و بیکاری یا حداقل یکی از آن هاست. بنابراین برای آنالیز رکود تورمی در یک اقتصاد از این شاخص باید با احتیاط و با دقت استفاده گردد.

آنالیز شاخص فلاکت در بهار 1402 با نرخ 60.4 درصد نشان می دهد که این شاخص نسبت به زمستان 1401 دچار 1.2 واحد افزایش شده است.

بااین حال مطالعات نشان می دهد شاخص فلاکت در 14 استان در بهار 1402 بیش از میانه کل کشوری به ثبت رسیده است. در این میان استان لرستان با نرخ بیکاری 12.8 درصد و تورم 57.1 درصدی، صدرنشین جدول شاخص فلاکت بوده است.

منبع: فرارو

به "کدام استان ها بالاترین نرخ فلاکت را دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام استان ها بالاترین نرخ فلاکت را دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید