هوش مصنوعی؛ ترسناک یا مفید؟

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، رقابت شرکت ها برای رونمایی و معرفی هوش مصنوعی به مراحل جذابی رسیده است که می تواند به بشر در زمینه های مختلف یاری شایانی کند. حال مدیرعامل شرکت گوگل از معرفی هوش مصنوعی جدیدی به نام Bard خبر داده است.

هوش مصنوعی؛ ترسناک یا مفید؟

به گزارش هم میهن، دلیل رونمایی از این هوش مصنوعی، رقابت با هوش مصنوعی دیگری به نام ChatGPT است که به وسیله شرکت مایکروسافت معرفی گردید و این روز ها بسیار جنجال ساز شده است. به واقع، اما حضور فعال هوش مصنوعی چه تأثیری در زندگی بشر در آینده می گذارد؟ یاری به اشتغال زایی می نماید یا بسیاری از کارمندان و کارگران در معرض بیکار شدن قرار خواهند گرفت؟

برد اصلی با کدام شرکت ها است؟

برای اینکه با موضوع بیشتر آشنا شویم در ابتدا به معرفی کارایی چت بات ها می پردازیم. اینکه این ربات ها بیشتر در چه حوزه ای به کار گرفته می شوند و یا برای چه شرکت هایی می توانند مفیدتر باشند. همان طور که مدیرعامل گوگل به طور ضمنی از کارایی هوش مصنوعی ای، چون Bard پرده برداشت، می توان فهمید این هوش مصنوعی نیز مکالمه محور است. مجید کیوان، کارشناس حوزه فناوری در همین خصوص که چه شرکت هایی از حضور هرچه بیشتر چت بات ها سود می نمایند به هم میهن گفت: چت بات، مشابه انسانی است که یک سری سؤال های معمولاً تکراری از سازمان ها را می پرسد و یا پاسخ می دهد. عمدتاً شرکت هایی که کار های خدماتی انجام می دهند فرصت مطالعاتی مناسبی برای چت بات ها هستند. صنایعی که مشتریان انبوه دارند مثل بانک ها، خرده فروشی ها، تاکسی های تلفنی و شاپ های فروش از بعد مشتری محوری، هدف چت بات ها است.

چت بات ها، اما چه بخشی از کار های یک شرکت را تحت پوشش خود قرار می دهند؟ مجید کیوان در این باره بیشتر شرح می دهد: هدف این است که سرعت پاسخگویی را بالا ببرد و به جای اینکه افراد پشت خط معطل بمانند چت بات ها پاسخگویی را انجام می دهند. به زبان ساده تر آن ها رباط هایی خستگی ناپذیر هستند که استانداردسازی پاسخ ها را در پی دارند. آن ها از روش هایی به صورت پیام صوتی و یا مکتوب برای پاسخگویی به مخاطبان بدون هیچ اشتباهی بهره می گیرند. زمانی که چت بات ها سؤال مخاطبان را پاسخ می دهند همزمان می توان پاسخ ها را طبقه بندی کرد.

رقابت شرکت ها

همان طور که اشاره شد، مدیرعامل گوگل از هوش مصنوعی نوی به نام Bard رونمایی نموده که البته هنوز اخبار نوی از کارایی آن منتشر نشده، اما از صحبت های سوندار پیچای مدیرعامل گوگل می توان تحلیل هایی در این باره داشت. به گفته پیچای، Bard یک سرویس هوش مصنوعی آزمایشی مکالمه محور است که می تواند به سؤالات کاربران پاسخ دهد و در تبادل نظر ها شرکت کند. این ابزار امروز در اختیار شمار محدودی از کاربران مورد اعتماد گوگل برای آزمایش قرار می گیرد و در هفته های آینده به طور عمومی منتشر می گردد.

در واقع به نظر می رسد با سرویسی مشابه با ChatGPT شرکت OpenAI روبه رو هستیم. طبق پست گوگل، کاربران می توانند از این مدل هوش مصنوعی سؤالات کاربردی مانند نوع غذایی که می توانند با مواد غذایی مدنظرشان بپزند، بپرسند. به گفته مدیرعامل گوگل، هوش مصنوعی نو این شرکت می تواند یک خروجی برای خلاقیت و یک سکوی پرتاب برای کنجکاوی کاربران باشد و به شرح اکتشافات نو تلسکوپ فضایی جیمز وب به یک کودک 9 ساله، یاری کند. پیچای بعلاوه گفته که Bard از اطلاعات وب استفاده می نماید تا پاسخ های نو و باکیفیت ارائه کند. به نظر می رسد منظور پیچای این است که Bard می تواند به سؤالات درباره رویداد های اخیر هم پاسخ دهد؛ موضوعی که رقیبش یعنی ChatGPT با آن مشکل دارد.

تهدید یا فرصت برای انسان

هوش مصنوعی قرار است چه یاریی به انسان بکند؟ بسیاری این نگرانی را دارند که با افزایش روزافزون ربات ها و چت بات ها ضرر زیادی به نیروی انسانی در کارخانه ها یا شرکت های بزرگ وارد خواهد شد یا با توجه به پیشرفت علم در این زمینه، انسان ها برای دور زدن قانون از آن استفاده نمایند. چت بات ChatGPT از زمان عرضه عمومی دستاورد های مختلفی داشته است. این هوش مصنوعی افزون بر یاری به دانش آموزان و دانشجویان در انجام تکالیف، در نوشتن مقالات علمی هم ایفای نقش نموده و البته واکنش منفی ژورنال های معتبر را در پی داشته است. از این رو، محققان دانشگاه استنفورد ابزاری به نام DetectGPT را ساخته اند که می تواند استفاده از هوش مصنوعی برای نوشتن مقالات را شناسایی کند.

در واقع چنین پیشرفتی در حوزه هوش مصنوعی باعث ایجاد چالشی جدی برای بسیاری از استادان دانشگاه ها و مسئولان برگزاری امتحان ها در مدارس و دانشگاه ها شده است. به همین دلیل بعضی از بزرگ ترین ناشران مجلات دانشگاهی جهانی مانند اسپرینگر نیچر (Springer Nature)، استفاده از ChatGPT به وسیله نویسندگان را ممنوع نموده اند. با توجه به اینکه این چت بات برای فراوری پاسخ های خود به سؤالات کاربران از اطلاعات موجود در اینترنت استفاده می نماید، ناشران نگران هستند که آثار نادرست یا سرقت ادبی وارد صفحات ادبیات دانشگاهی گردد. مجید کیوان، کارشناس حوزه فناوری در تبادل نظر با هم میهن، اما چنین فرضیه ای که چت بات ها قرار است ضرر بیشتری نسبت به نکات مثبت داشته باشند را رد می نماید.

او در مورد نگرانی موجود نسبت به بیکار شدن بسیاری از کارگران بعد از حضور فعال ربات ها می گوید اتفاقاً حضور چت بات ها باعث می گردد انسان ها در موقعیت های شغلی تخصصی تری به کار گرفته شوند: اتفاقی که با هوش مصنوعی رخ می دهد لزوماً به این معنی نیست که افراد بیکار می شوند یا شغل شان به خطر می افتد بلکه آن ها کار های تخصصی تر را انجام می دهند. رباط ها، کاری را انجام می دهند که انسان کمتر کار های تکراری و روزمره را انجام دهد. رباط می آید تا جلوی کار های تکراری که انسان در روز انجام می دهد را بگیرد تا در نهایت انسان بتواند به کار های تخصصی تر و حرفه ای تر رسیدگی کند. بعلاوه نظارت روی هوش مصنوعی به عهده انسان ها است که همین مورد نیز باعث می گردد یک گروه نیروی متخصص بر روند کاری رباط ها نظارت نمایند.

فاصله روزافزون ایران با تکنولوژی

کشور ایران به لحاظ علمی و توسعه هوش مصنوعی در چه جایگاهی قرار گرفته است؟ اینکه بسیاری از کشور ها در این راستا حرکت می نمایند تا از امکانات هوش مصنوعی هرچه بیشتر بهره ببرند آیا باعث شده تا مسئولان در داخل کشور به فکر بیفتند؟ کارشناس حوزه فناوری با انتقاد از کم توجهی مسئولان نسبت به فعالیت کارشناسان این حوزه گفت: در فضای داخل کشور خلأ هایی داریم؛ متخصصان این حوزه قیمت بالایی دارند که این افراد با توجه به فرصت های شغلی که در خارج از ایران به دست می آورند به راحتی در کمپانی های خارجی جذب می شوند. بعلاوه برای آن ها به لحاظ درآمدی، به صرفه نیست که در ایران کار نمایند. استفاده هایی که می توان از هوش مصنوعی در بدنه خدمات عمومی داشت بسیار مفید است، اما باید افراد مسئول متقاعد شوند که این افراد یک تعریف حقوقی و البته احتیاج های سخت افزاری دارند که اگر فراهم گردد ما می توانیم در داخل ایران از آن ها استفاده کنیم تا سرعت پیشرفت دسترسی به تکنولوژی را در داخل کشور نیز ببینیم.

در روز هایی که شرکت های بزرگی، چون مایکروسافت و گوگل برای پیشرفت علم، روی به معرفی هوش های مصنوعی نو آوردند و بر اساس این رقابت، در راستای یاری به بشریت قدم برداشتند باید دید سرانجام این راه چطور است؟ آنچه مسلم است، رویکرد انسان به پیشرفت علم و استفاده از هوش مصنوعی کاملاً مثبت است چراکه بر اساس گزارش موسسه UBS تعداد کاربران ChatGPT از مرز 100 میلیون کاربر عبور نموده و از آنجایی که فقط دو ماه از زمان عرضه آن می گذرد این موضوع باعث شد تا لقب سریع ترین اپلیکیشن یا پلتفرم جهان از نظر رشد تعداد کاربر به این چت بات تعلق بگیرد. این در حالی است که پلتفرم تیک تاک، یکی از محبوب ترین پلتفرم های حاضر در عرض 9 ماه به این تعداد کاربر رسید و اینستاگرام نیز بعد از سه ماه به یک صد میلیون دنبال نماینده دست یافت.

منبع: فرارو

به "هوش مصنوعی؛ ترسناک یا مفید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی؛ ترسناک یا مفید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید