نوجوانانی که جهان را منقلب کردند

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، همه ما می دانیم که بچه ها موجودات خلاقی هستند و به جهان با شگفتی و کنجکاوی بیشتری نگاه می نمایند. ما بزرگترها تصور می کنیم چون بزرگ شده ایم به قدرت رسیده ایم به همین دلیل بچه ها را دست کم می گیریم. در حالی که کاملا در اشتباه هستیم. وقتی درباره تغییر جهان حرف می زنیم سن هیچ معنا و مفهومی ندارد.

نوجوانانی که جهان را منقلب کردند

جک آندراکا

جک در سال 1995 متولد شده است. او مثل هم سن و سال های خودش یک بچه کاملا عادی بود تا زمانی که یکی از نزدیک ترین دوستان خانوادگی اش به دلیل سرطان پانکراس فوت کرد و همین اتفاق او را ترغیب به کشف این بیماری کرد. جک در 15 سالگی سنسور جدیدی اختراع کرد که وجود سلول های سرطانی را تشخیص می داد. این روش ارزان تر، سریع تر و درست تر از تست های دیگر بود. همانطور که می گویند اختراع او توسط حدود 200 آزمایشگاه رد شد و انتها دکتر آنیربان مایترا در دانشگاه جانز هاپکینز آن را پذیرفت.

آن ماکوسینیسکی

در سال 2013 یک دانش آموز کانادایی 16 ساله به نام آن ماکوسینیسکی چراغ قوه ای بدون باتری یا انرژی جنبشی اختراع کرد که دمای بدن را به نور تبدیل می کرد. آن پس از این که شنید دانش آموزان مدارس فیلیپین به دلیل نداشتن برق در مدرسه مشکل دارند ترغیب به اختراع این چراغ قوه برای کشورهای در حال پیشرفت شد.

الکس دینز

الکس در سال 1997 متولد شد و در 12 سالگی یک دستگاه جهت یابی به نام iAid برای یاری به نابینایان اختراع کرد. الکس زمانی که به زنی نابینا یاری می کرد تا از خیابان رد گردد به این فکر کرد که چرا هیچ دستگاهی برای آن ها وجود ندارد که بتوانند بدون احتیاج به یاری از دیگران در خیابان راه بروند. از آن موقع به بعد الکس تصمیم گرفت این دستگاه را اختراع کند و پیروز شد.

ملاله یوسف زی

این شخصیت جوان که پیروز به دریافت صلح جایزه نوبل شد در پاکستان متولد شده است. شهر کوچکی که ملاله در آن زندگی می کرد تحت سلطه طالبان بود که رفتن به مدرسه و ادامه تحصیل در آن ممنوع بود. او در 11 سالگی مقاله ای در رابطه با آرزوی دختران برای ادامه تحصیل برای مرکز بی بی سی نوشت. ملاله در 15 سالگی توسط یکی از نیروهای طالبان زمانی که با اتوبوس به مدرسه می رفت ترور شد اما از این حادثه جان سالم به در برد. او هم اکنون فعال حقوق بشر، حقوق بچه ها و عضو کمپین تحصیل دختران پاکستان است.

آنه فرانک

آنه فرانک به دلیل نوشتن دفتر خاطرات روزانه اش خاطرات یک دختر جوان به شهرت دنیای رسید. خانواده او در طی اشغال هلند توسط آلمان نازی مخفی شده بودند اما انتها مخفیگاه آن ها برملا شد و توسط ارتش گشتاپو دستگیر شدند. آنه چندین ماه قبل از انتها جنگ بر اثر بیماری حصبه در اردوگاه درگذشت و کتاب خاطراتش در سال 1952 توسط پدرش منتشر شد و به چند زبان زنده دنیا ترجمه شد.

الیف بیلگین

الیف بیلگین دختر 16 ساله ترکیه ای توانست بعد از کوشش های پیاپی فرآیندی را اختراع کند که پوست موز را به بیوپلاستیک تبدیل می نماید. این فرآیند آلودگی های مربوط به محصولات نفتی را کاهش می دهد. او در مقاله اش می گوید: تایلند روزانه 200 تن پوست موز بیرون می ریزد در حالی که می توان از آن ها استفاده مفیدتری کرد. او با اختراع این فرآیند جایزه علم در عمل سال 2013 را به دست آورد.

بویان اسلات

این جوان 16 ساله هلندی هنگام غواصی در یونان با پیدا کردن هزاران پلاستیک غافلگیر شد. او آلودگی اقیانوس را به عنوان پروژه علمی مدرسه اش انتخاب کرد و در 18 سالگی طرحی جهت پاکسازی زباله های پلاستیکی اقیانوس های دنیا با استفاده از جریان های اقیانوسی اختراع کرد.

لوئی بریل

تقریبا همه ما سیستم خواندن و نوشتن بریل را می شناسیم. این سیستم توسط لوئی بریل مخترع فرانسوی 15 ساله اختراع شد. لوئی در 3 سالگی چشم هایش در اثر آسیب نابینا شد. او علیرغم نابینایی اش در تحصیلات آموزشگاهی بسیار پیشرفت کرد و توانست بورسیه تحصیلی معتبر در موسسه سلطنتی جوانان نابینا را به دست بیاورد. سپس آغاز به کشف روشی برای یاری به نوشتن و خواندن نابیانایان کرد.

ایستون لاچاپل

ایستون در 14 سالگی نخستین دست رباتیک را اختراع کرد. اما اختراعاتش را همانجا متوقف نکرد و با استفاده از سیستم چاپ سه بعدی و دانش رباتیک خودش توانست نمونه اولیه اش را به یک ابزار کاربردی تر تبدیل کند. اختراع این پسر جوان مورد توجه ناسا نهاده شد و از او برای ملحق شدن به تیم رباتیک ناسا دعوت کردند. ایستون هم اکنون برای ناسا کار می نماید.

منبع: بدونیم

به "نوجوانانی که جهان را منقلب کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نوجوانانی که جهان را منقلب کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید