نقض حریم مقبره شیخ مغربی در استهبان ، سازه های فلزی بدون مجوز میراث فرهنگی در حریم اثر ثبت ملی شده برپا شد

به گزارش وبلاگ سطح دیتا، خبرنگاران- مریم جلیلوندفرد: فعالان میراث فرهنگی استهبان در استان فارس از نقض حریم مقبره ثبت ملی شده شیخ مغربی در این شهرستان خبر از سوی بنیاد مهدویت استهبان خبر دادند.

نقض حریم مقبره شیخ مغربی در استهبان ، سازه های فلزی بدون مجوز میراث فرهنگی در حریم اثر ثبت ملی شده برپا شد

رسول حاجی باقری، دیده بان استهبان در گفت وگو با وبلاگ سطح دیتا با اعلام این خبر که بنیاد مهدویت استهبان بدون دریافت مجوز از اداره میراث فرهنگی استان فارس اقدام به برپایی سازه فلزی مرتفع که به از بین رفتن حریم بصری مقبره ثبت ملی شده شیخ مغربی استهبان می گردد در حریم این اثر تاریخی اطلاع داد.

محمد شیرین مغربی، معروف به شیخ مغربی از شاعران و عارفان قرن نهم هجری است. او متولد طلیعه نائین است و حدود 60 سال عمر کرد و یک دیوان شعر مشهور نیز دارد. شیخ مغربی در سال 809 هجری قمری در استهبان فارس فوت کرد و مقبره وقف شده ای دارد که در سال 1337 سرپرست اداره فرهنگ آنزمان، مقبره را بازسازی کرد. این مقبره شباهت زیادی به آرامگاه حافظ دارد و سال 87 با شماره ثبت 23388 مقبره و آرامگاه شیخ مغربی در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

آرامگاه شیخ مغربی در محوطه دبستانی در استهبان فارس قرار داشت و 4 سال قبل شهردار وقت استهبان توانست بیش از دو هزار متر از مدرسه را از آموزش و پرورش خریداری و آنرا تبدیل به بوستان مغربی کند. بوستان مغربی حالا در یکی از خیابان های اصلی شهر استهبان میزبان مردم و گردشگران این شهر است.

رسول حاجی باقری دیده بان استهبان حالا به صدازی میراث اطلاع داده است که چند روز قبل سازه ای فلزی در زمین و حریم درجه یک آرامگاه شیخ مغربی با هدف انجام فعالیت فرهنگی نصب شده است که تا بیش از 4 متر ارتفاع دارد و حریم بصری آرامگاه شیخ مغربی را که در لیست آثار ملی کشور ثبت شده است نقض می نماید.

به گفته او، این اقدام در حالی اجرا شده است که هیچ مجوزی برای نصب سازه های فلزی از سوی اداره میراث فرهنگی استهبان و استان فارس صادر نشده است و رییس اداره میراث فرهنگی استهبان نیز از این موضوع بی اطلاع بود.

حاجی باقری اضافه نمود: پس از اطلاع رییس اداره میراث فرهنگی استان فارس نصب سازه فلزی متوقف شده و قرار است کارشناسان میراث فرهنگی با حضور در این اثر ثبت ملی شده شرایط نصب سازه های فلزی و آسیب های ناشی از آن بر مقبره شیخ مغربی و سازه ثبت ملی شده آنرا آنالیز نمایند.

براساس اظهارات رسول حاجی باقری، دیده بان استهبان، پیش از نصب سازه های فلزی در آرامگاه شیخ مغربی، مسئولین بنیاد مهدویت استهبان در ملاقات با بعضی اعضای شورای شهر استهبان موضوع فعالیت خود را مطرح نموده بودند و پس از آن بدون دریافت مجوز میراث فرهنگی تاقدام به نصب سازه ها نموده اند.

رسول حاجی باقری به وبلاگ سطح دیتا گفت: اگرچه انجام کار فرهنگی لازم و تاثیرگذار است. اما این که در محدوده یک اثر تاریخی بدون کسب مجوز میراث فرهنگی و با آسیب به حریم و منظر بصری یک اثر تاریخی انجام گردد، قابل قبول نیست. ضمن آن که مکان های دیگری نیز وجود دارد که می توانست فعالیت فرهنگی در آن ها انجام گردد.

او گفت: براساس مواد 560 و 566 قانون مجازات اسلامی اقدام اجرا شده تخلف است و اقدام خودسرانه و بدون کارشناسی به بناهای تاریخی آسیب می رساند و می تواند از مجاری قانونی پیگیری گردد.

منبع: صدای میراث

به "نقض حریم مقبره شیخ مغربی در استهبان ، سازه های فلزی بدون مجوز میراث فرهنگی در حریم اثر ثبت ملی شده برپا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقض حریم مقبره شیخ مغربی در استهبان ، سازه های فلزی بدون مجوز میراث فرهنگی در حریم اثر ثبت ملی شده برپا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید